Sponsorlu Bağlantılar

Yoga

Yoga

Yoga kökeni Uzak Doğu’ya dayanan, içinde çeşitli meditasyon yöntemlerini ve fiziksel hareketleri de birleştirerek barındıran bir egzersiz metodudur. Yoga Sanskritçe ‘yuji’ kelimesinden türemiştir. Bu kelimenin anlamı ‘birlik’ demektir.

Günlük yaşamda stresi azaltmak, zamanla kaybedilen esnekliği ve dinçliği geri kazanmak ve genel anlamda sağlıklı kalmak için yapılan bir dizi hareketi içerir. Bunların yanında çeşitli nefes egzersizleri ve farklı meditasyon türleri de vardır.

 

Yoganın Amacı ve Faydaları

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasına göre sağlık “bedensel ve mental olarak tam bir iyilik halidir”. Yoganın da amacı tam da bu tanıma uygun olarak zihinsel ve bedensel olarak yogayı yapan kişiye bir farkındalık kazandırma ve bu ikisini uyumlu bir şekilde çalıştırmaktır. Yoga kasların güçlenmesini sağlar. Stres ve kaygı bozukluğu gibi durumlar üzerinde kontrol sağlanmasına yardımcı olur. Kronik vücut ağrılarının azalmasına sebep olur ve uyku düzeni üzerinde de düzenleyici bir etkisi olduğu görülmüştür. Yoganın insanların yaşam kalitesini iyileştirdiği genel kabul gören bir görüştür. Öyle ki batıda bir alternatif tıp yöntemi olarak uygulanmaktadır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı