Gündem

Yabancı şirketlerin yüzde 96’sı Çin’deki işlerinin büyümesini bekliyor

Ticaret Bakanlığı’nın yürüttüğü anket çalışmasına dayalı yeni bir araştırma, yabancı yatırımlı şirketlerin yüzde 96,4 kadarının Çin’deki işlerinin geleceğine ilişkin olarak iyimser bir yaklaşım sergilediğini gösterdi. Yabancı sermayeyle finanse edilen 3 bin 200 adet yabancı firmanın katılımıyla yapılan araştırmaya göre, ankete katılanlardaki iyimser hava yılın başlangıcında yüzde 2,1 oranında bir artışı işaret ediyor.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, yılın ilk çeyreğinde Çin’de, 10 bin 263 adet yeni yabancı sermayeyle fonlanmış girişim kurulduğunu; bu sayının, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 47,8  oranında, 2019 yılının aynı dönemine kıyasla da yüzde 6,7 oranında birer artışa denk düştüğünü belirtti.

Çin anakarasına yapılan doğrudan yabancı yatırım, yılın ilk çeyreğinde, bir yıl öncesine kıyasla yüzde 39,9 oranında yükselerek 302,47 milyar yuana (yaklaşık 46,74 milyar doları) ulaştı. Bu tutar, 2019’un aynı dönemine göre de yüzde 24,8’lik bir artış ifade ediyor.

Yalnızca 2020’de gerçekleşmiş olan düşük sayılara kıyasla değil 2019’a kıyasla da bu yıl saptanan çok yüksek artış, Gao’ya göre, Çin ekonomisinin istikrarlı canlanması, iş ortamının sürekli düzelmesi ve yabancı yatırımcıların yükselen güveni gibi faktörlerden kaynaklanıyor.

Öte yandan Gao, yabancı yatırımı çekmekte karşılaşılan sorunların, ağır ve karmaşık salgın koşullarının, sınır ötesi yatırım ortamının ve insanların sınırları aşmakta yaşadığı sıkıntıların yol açtığı uluslararası bağlamın da altını çizdi. Bakanlık, yabancı yatırım akışını istikrara kavuşturmak amacıyla ülkenin açılımını yaygınlaştırmayı teşvik etmeyi ve iş ortamını optimal koşullara kavuşturmayı sürdürmeyi istiyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı