Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Ağustos vadeli endeks kontratı dün 1245 ve 1270,50 puanları arasında dalgalanarak günü %0,52’lik yükselişle 1259,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat yeni haftanın ilk gününde volatil seyrini sürdürdü. Küresel tarafta risk iştahının yüksek seyretmesine karşın kur tarafında görülen yukarı yönlü hareketler vadeli kontratta kazançların sınırlı kalmasını sağladı. Bugün yurtiçinde kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi yurtdışında ise ABD yeni konut satışları verileri takip edilecek. Kontratın güne hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1262 seviyesinin aşılması durumunda yukarıda 1270 ve 1277 seviyeleri gündeme gelebilir. Olası geri dönüşlerde ise 1255 seviyesinin altında 1245 ve 1235 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.  

Dolar/TL Yakın Vade

Ağustos vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,3449 ve 7,3940 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,68’lik yükselişle 7,3903 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı yeni haftaya yukarı yönlü seyrini sürdürerek başladı. Cuma günü Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı doğalgaz müjdesi sonrası görülen yukarı yönlü hareketlerin haftanın ilk gününde de devam ettiği izlendi. Önemli bir veri akışının bulunmadığı günde TCMB’nin TL likiditesini azaltmaya yönelik attığı adımlar ve Fitch’in cuma akşamı Türkiye’ye yönelik yaptığı değerlendirmelerinin yansımaları takip edildi. Geçen haftanın son gününde güçlü bir performans göstererek son 9 günün zirvesini test eden küresel dolar endeksi ise veri akışının zayıf seyrettiği günde sakin bir görünüm sergiledi ve günü 93 seviyesinin üzerinde tamamladı. Bugün yurtiçinde kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi yurtdışında ise ABD’de açıklanacak tüketici güveni ve temmuz ayı yeni konut satışı verileri takip edilecek. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 93,2 seviyelerine yakın işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle yatay seviyelerden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,38 seviyelerine yakın işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle yine yatay seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı