Ekonomi

ViOP Bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Ağustos vadeli endeks kontratı dün 1238,50 ve 1288,50 puanları arasında dalgalanarak günü %3,39’luk yükselişle 1282,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Güne sınırlı yükselişle başlayan sözleşme, devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Cuma günü ülkemize büyük bir müjde vereceğiz. Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağına inanıyorum” açıklaması ile birlikte alımlar hızlandı.  Bugün yurtdışı negatif bir tablo sunsa da cuma günü beklenen bu açıklama ve bugün gerçekleşecek TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı yurtdışından ayrışma ve volatilite artışı getirebilir. Sözleşmede 1286’nın üzerinde hareket hız kazanabilir ve 1325 ile devamında 1365 civarı gündeme gelebilir. Aşağıda ise ilk destek 1275’te buranın altında 1260 en kritik destek olacak. 

Dolar/TL Yakın Vade

Ağustos vadeli Dolar/TL kontratı 7,3977 ve 7,2111 seviyeleri arasında hareket ederek günü %1,65 oranında düşüşle 7,2704 seviyesinden tamamladı. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma günü bir müjde vereceklerini ve Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağını ifade etti. Bu açıklama sonrasında TL varlıklarda güçlü alımlar yaşanırken, kur cephesinde düşüşler hız kazandı. Fed tutanakları ABD ekonomisine ilişkin karamsar bir tablo çizerken, son dönemde düşüş kaydeden küresel dolar endeksi dün günü yükselişle 93,0 seviyesinden kapattı. Bugün yurt içinde TCMB faiz kararı ve ABD’de haftalık işsizlik başvuruları takip edilecektir. TCMB’nin faiz kararı sonrasındaki fiyatlamalarda volatilitenin artış kaydedebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Kontrat işleme kapandığı sırada 92,5’li seviyelerden işlem gören dolar endeksi sabah itibariyle 93,0’lı seviyelerinden, kontrat işleme kapandığı sırada 7,27’li seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,29’lu seviyelerden fiyatlandığını izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı