Ekonomi

ViOP Bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı cuma günü 1469,25 ve 1489,75 puanları arasında dalgalanarak günü %0,57’lik düşüşle 1477,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat haftanın son gününe yatay bir seyirle başladı. Gün içinde bankacılık sektöründeki kayıplarında etkisiyle kontrat günü negatif tarafta tamamladı. Yurtdışında ise ABD tarım dışı istihdam verisi takip edilirken açıklanan rakam beklentilerin oldukça altında kaldı. Bugün yurtiçi ve yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Kontratın haftaya yatay bir seyirle başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün aşağıda 1468-1470 bölgesi ilk önemli destek seviyesi olarak izlenecek olup altında 1460 ve 1450 seviyeleri önem kazanacaktır. Yukarıda 1480 seviyesinin üzerinde kalınması durumunda ise 1493 ve 1501 seviyeleri ön plana çıkacaktır.

Dolar/TL Yakın Vade

Aralık vadeli Dolar/TL kontratı cuma günü 7,8300 ve 7,9100 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,16’lık yükselişle 7,8639 seviyesinden tamamladı. Perşembe günü beklentilerin üzerine çıkan enflasyon verisine karşın verilen mesajlarla geri çekilen yakın vadeli Dolar/TL kontratı haftanın son gününe yukarı yönlü bir seyir izleyerek başladı. Kontrat öğle saatlerindeki kayıplarla 7,83 ile aralık ayının en düşüklerini test etse de bu seviyelerin altında kalıcı olamadı ve günü yataya yakın seviyelerden noktaladı. Yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmadığı günde yurtdışında ABD’de açıklanan kasım ayı tarım dışı istihdam verisi takip edilirken açıklanan rakam tahminlerin oldukça altında kaldı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Cuma akşamı yapılması beklenen Türkiye değerlendirmesini ise pas geçti. Bugün hem yurtiçi hem de yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 90,5 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 90,7 seviyelerinden, cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 7,79 seviyelerine yakın işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,81 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı