Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Ekim vadeli endeks kontratı çarşamba günü 1235,50 ve 1266 puanları arasında dalgalanarak günü %2,38’lik düşüşle 1237,75 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat yarım gün işlem gördüğü çarşamba günü TCMB başkanı Uysal’ın yaptığı yılın son enflasyon raporuna odaklanırken, hem küresel tarafta zayıf risk iştahının sürmesi hem de yurtiçinde kur tarafında görülen yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi kontratta sert kayıplarla neden oldu. Bugün yurtiçinde dış ticaret dengesi, yurtdışında ise Avrupa-ABD yoğun veri akışı takip edilecek. Kontratın güne aşağı yönlü başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1220 seviyesinin altında 1208 ve 1199 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1226 seviyesinin üzerinde 1235 ve 1245 seviyeleri önem kazanacaktır.

Dolar/TL Yakın Vade

Ekim vadeli Dolar/TL kontratı çarşamba günü 8,1780 ve 8,2700 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %1,03’lük yükselişle 8,2610 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı yarım gün işlem gördüğü çarşamba gününde yukarı yönlü seyrini devam ettirdi ve üst üste 5.günü de yükselişle tamamladı. Gün içinde TCMB başkanı Uysal’ın yaptığı yılın son enflasyon raporu takip edilirken; Uysal, yılsonu enflasyon beklentisi yükseltirken sıkılaşma vurgusu yaptı. Küresel tarafta ise artan vaka sayılarına bağlı olarak 2.dalga endişelerinin yükselişe geçmesi, küresel risk iştahını aşağıya çekerken dolar endeksine alımlar getirdi. Dolar endeksi çarşamba gün içinde ve yurtiçinde piyasaların kapalı olduğu perşembe günü 94 seviyelerini aşarak ekim ayı zirvelerine tırmandı. Dolar ayrıca gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğuna karşı değerini artırırken, TCMB sonrası TL’deki negatif ayrışmanın sürmesi kontratta kazançların daha yüksek kalmasını sağlayan gelişmeydi. Bugün yurtiçinde eylül ayı dış ticaret dengesi verisi, yurtdışında ise ABD kişisel gelirler-harcamalar ve Michigan tüketici güveni verileri takip edilecek. Bugün ekim vadeli kontratın son işlem günü olduğundan saat 15:30 itibariyle TCMB tarafından açıklanan ABD doları alış-satış ortalaması uzlaşma fiyatı olarak belirlenecektir. Dolayısıyla gün içinde vadeli fiyatla spot fiyat arasında farklılaşma oluşabilir. Çarşamba günü kontrat işleme kapandığı sırada 93,3 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 93,8 seviyelerinden, çarşamba günü kontrat işleme kapandığı sırada 8,28’li seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı