Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Ekim vadeli endeks kontratı dün 1333,25 ve 1344,50 puanları arasında dalgalanarak günü %0,73’lük yükselişle 1341,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat dün küresel taraftaki karışık seyre karşın bugünkü kritik TCMB faiz toplantısı öncesi iyimser seyrini sürdürdü ve günü yükselişle tamamladı. Dün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken yurtdışında teşvik paketi görüşmeleri gündemi meşgul etmeye devam etti. Bugün yurtiçinde TCMB faiz kararı yurtdışında ABD haftalık istihdam ve konut verileri takip edilecek. Kontratın güne aşağı yönlü başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1343 seviyesinin üzerinde 1348-1350 bölgesi 1363 seviyeleri önem kazanacaktır. Olası geri çekilmelerde 1338 seviyesinin altında 1330 ve 1320-1323 bölgesi destek noktaları olarak takip edilebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Ekim vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,7905 ve 7,8476 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,42’lik düşüşle 7,8075 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratında hafta başından beri etkili olan aşağı yönlü seyrin dünde devamı izlendi. Bugün gerçekleşecek PPK faiz kararı öncesi faiz artırımına yönelik beklentiler ve küresel dolar endeksindeki zayıf seyrin sürmesi dün kontratın gün içinde 2 haftanın en düşüklerini test etmesini sağladı. Veri akışının zayıf kaldığı yurtdışında ABD teşvik paketi görüşmelerine yönelik gündem ve Avrupa’da artan vaka sayılarına odaklanıldı. Bugün saat 14:00’de açıklanacak TCMB faiz kararı sonrası kontrat hareketlerinde volatilitenin artması olası. Piyasa TCMB’nin 175 baz puanlık faiz artışına gitmesini bekliyor. Yurtdışında ise küresel dolar endeksi dün zayıf seyrini sürdürerek son 50 günün en düşüğü olan 92,6 seviyelerini test etti. Dolar ayrıca gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı da zayıf bir görünüm sergiledi. Bugün yurtdışında ABD haftalık işsizlik başvuruları ve mevcut konut satışları verileri takip edilecek. Ayrıca sabah karşı TSİ 04:00’de Trump-Biden 2.başkanlık münazarası piyasaların odağında olacaktır. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 92,5 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 92,7 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,82 seviyelerine yakın işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle yatay seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı