Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Ekim vadeli endeks kontratı cuma günü 1211 ve 1234,25 puanları arasında dalgalanarak günü %0,72’lik yükselişle 1226,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Haftanın son gününe aşağı yönlü başlayan vadeli kontrat gün içinde destek seviyelerinden gelen alımlarla yönünü yukarı çevirdi. Öğleden sonra küresel tarafta ABD’de spot piyasaların açılışı sonrası kayıpların hızlanmasına karşın kontrat kazançlarını korudu. Bugün ABD piyasaları kapalı olacak. Yurtiçinde ise önemli bir veri akışı bulunmuyor. Kontratın güne yukarı yönlü başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1235 seviyesinin aşılması durumunda 1241 ve 1250 seviyeleri önem kazanacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 1226 seviyesinin altında 1221 ve 1211 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Eylül vadeli Dolar/TL kontratı cuma günü 7,4790 ve 7,5150 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,11’lik yükselişle 7,5080 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı perşembe günü zirve seviyelerini test ettikten cuma gününe sınırlı kayıplarla başladı. Gün içinde görece dar bir bantta dalgalanan kontrat öğleden sonra ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin ardından kayıplarını silerek günü sınırlı yükselişle noktaladı. Ağustos ayı tarım dışı istihdam verisi beklentilerle uyumlu gerçekleşse de alt tarafta işsizlik oranındaki düşüş ve saatlik kazançlardaki yükseliş veri sonrası küresel dolar endeksinin haftalık zirve seviyelerini test etmesini sağladı. Bugün yurtiçi ve yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. ABD piyasaları ise tatil nedeniyle kapalı olacak. Cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 93,2 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 92,9 seviyelerinden, cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 7,46 seviyelerine yakın işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,43 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı