Sponsorlu Bağlantılar

Uzm. Dyt. Murat Abdurrahman Baltacı Kilo Verirken Sağlığı Kaybetmemek İçin Neler Yapmalı?

Kilo vermek, günümüz insanlığının en büyük sorunlarından biri. Endüstriyel ve sağlıksız ürünlere maruz kalmak neredeyse kaçınılmaz olduğu için, bu ürünlerin etkisiyle sağlıksız vücutlara sahip olmaktayız. Ayrıca çalışma hayatında mecbur bırakılan doğal olmayan yemekler de, bu gidişata önemli ölçüde etki eder.

 

Bu durumun getirdiği sağlıksızlık ve kiloluluk durumunu yenebilmek adına temel birkaç kural vardır. Uzm. Dyt. Murat Abdurrahman Baltacı önerileriyle oluşturduğumuz bu listedeki maddeler, temel bir biçimde uygulandığı takdirde sağlıklı vücutlara kavuşmamak için hiçbir sebep bulunmamaktadır.

 

Sağlıklı Bir Hayat İçin Yapılması Gerekenleri, Murat Abdurrahman Baltacı Açıklıyor!

 

2000’li yılların başından bu yana diyet ve beslenme pratikleri adına çalışmalarda bulunan Murat Abdurrahman Baltacı; listemizi oluşturan bu maddeleri, kendisinin “Sağlık İçin 5 Kural” kitabında geçen maddelerden özetleyerek bizlere sunmuştur. Sağlığımız için en temel besin gereksinimleri şunlardır:

 

Su İçmek

 

Düzenli beslenmenin en temel koşulu, su tüketimini dengeli ayarlamaktır. Günde 8-10 bardak su içmeye özen göstererek; vücudumuzun kuruluk çekmemesini sağlayabilir ve metabolizmamızın hızlı çalışmasını sağlayabiliriz.

Doğal Besinler Tüketmek

 

Günümüzde doğal besinler tüketmek; hem zor hem de pahalı. Ancak sağlığımız için mümkün olduğunca vitamini ve besin değeri yüksek ürünler tüketmemiz; katkı maddeli ürünleri tüketmekten daha faydalı. Kilo dengesizliklerini oluşturan katkı maddeli ürünler, sağlığımız adına son derece sorunlu ürünlerdir. Bu nedenle doğal ürünlere sarılmak, kısa sürede sağlıklı bir forma evrilmek adına oldukça önem arz ediyor.

 

Karbonhidrat ve Yağ Tüketimine Dikkat

 

Ülkemizdeki ağrılıklı beslenme türü karbonhidrat ve yağın çokça bulunduğu ürünler. Bu ürünleri dengeli bir biçimde tüketmediğimiz takdirde; vücuda yerleşmesi muhtemel kilolarla mücadele etmek zorunda kalabiliriz. Bu nedenle özellikle tükettiğimiz ürünlerin yağ oranlarına dikkat etmemiz son derece önemli.

 

Egzersiz Yapmak

 

Günümüzde toplum hareketli bir profil çiziyormuş gibi görünse de, aslında son derece hareketsizdir. Fiziksel olarak kalori yakacak hiçbir harekette bulunmayan insanlar, tüketilen yiyeceklerin de etkisiyle kilo almaya ve sağlıksızlaşmaya başlarlar. Bu nedenle günde en az bir saat egzersiz yapmak, sağlıklı bir forma bürünmek için son derece önemli. Özellikle de vücuda yapışık vaziyette bulunan yağları yakmak için, harekete geçmek şart.

 

Yemek Saatlerini Ayarlamak

 

İnsanlar genellikle üç öğün yemek tüketirler. Öğün azaltmak, çalışma performansı açısından sıkıntılar yaratabilecek bir durum olmasından ötürü; öğünlerin saatlerini düzenleyebilmek daha kolay bir çözümdür. Özellikle akşam yemeğinin saatini ayarlamak en mühim olanı. Uyku saatinden 5-6 saat önce yenilmesi gereken akşam yemeği, daha geç yenildiğinde sindirimde sorunlar oluşturur ve bu sorunlar sonucunda reflü, gastrit gibi hastalıklar kaçınılmaz olur. Uykunuzu düzene oturmakla birlikte yapılabilecek bu işlem, sindiriminizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı