Sponsorlu Bağlantılar

Testis Ağrısı Nedir?

Testis Ağrısı Nedir?

Testis ağrısı, erkekler de bazı durumlarda ortaya çıkabilir, testis tümörü, varikosel, travmaya bağlı kanama, testis torsiyon, kasık fıtığı, diyabetik nöropati ve uzun süre kan şekeri yüksek olan şeker hastalığı teşhisi konmuş kişi ya da kişilerde görülür. Ağrı ile birlikte şişlik de olabilmesi mümkündür. Hasta kendini iyi dinlemeli ve ağrının nereden geldiğini şikâyetlerini uzman bir hekime bildirmeli.

Ağrı testis ağrısı olarak hastalar kasıktan gelen ağrı ve karından gelen bir ağrı olarak hastaları yanıltmaktadır. Fakat bu testis ağrısı aciliyet gerektiren bir durumdan kaynaklı olabilir. Böyle bir durumda hemen doktora başvurmak gerekir.

Testis Tümörü Neden Oluşur?

Testin tümörü oldukça narin görünen bir kanser türüdür. Testis içinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile oluşur. Bu kanser türünde genetik etkenler diğer kanser türlerinde olduğu gibi oldukça etkilidir.

Vazektomi

Vazektomi nedir, kısaca aile planlamasına yönelik geliştirilmiş yeni yöntemlerden biridir. Günümüzde koruma yöntemleri arasında yer alan vazektomi çocuk sahibi olmak istemeyen erkeklerin tercih ettiği bir yöntemdir.

Bu yöntemde ejakülatin testisten taşınmasını sağlayan vaz deferens ismi verilen kanalın kesilmesi ya da tıkanık hale getirilmesi ile yapılır. Bu yöntem ile birlikte erkekten gelen spermler meniye karışmaz ve menide sperm bulunmaz. Vazektomi işlemi sonrasında testin ağrısı gibi durumların oluşup oluşmadığı birçok erkek tarafından merak edilen konular arasında yer alır.

Vazektomi Nedir?

Vazektomi nedir, aslımda bir nevi “Gönüllü Sterilizasyon” işlemi de denebilir. Bütün dünya da gün geçtikçe yaygınlaşan bu yöntem en etkili, kalıcı ve güvenilir kısırlaştırılma yöntemidir.  Kadınların tüplerini bağlatması ile eş değer bir durumdur.

Erkelerde de sperm kanalı kesilerek, bağlanması ve mühürlenmesi cerrahi bir operasyon ile yapılmasına olanak sağlayan bir doğum kontrol yöntemi. Kadınlarda vazetkomi işlemi uygulanmaz. Bu cerrahi işlem sperm taşıyan kanallardan spermlerin geçmesine engel olmak için kanalların kesilerek sperm geçişine engel olmaktır.

Çocuk sahibi olmak istemeyen erkeklerin oldukça başvurduğu bir yöntemdir. Cinsel istekte herhangi bir azalma söz konusu olmaz. Erkeğin cinsel yaşamın da özgür davranmasına olanak sağlar.

Vazektomi Kimlere Uygulanır?

Son yıllarda uygulanan vazektomi nedir birçok erkek tarafından merak konusu haline geldi. Cinsel yaşamında risk almak istemeyen erkeklerin özellikle çocuk sahibi olmamak için başvurduğu cerrahi yöntemlerden biridir. Ancak yasa gereği 18 yaşını doldurmuş olmak ve kişi kendi rızası ile ve evli ise eşinin rızasını alarak bu işlemi gerçekleştirmeli. Hayati bir karar olan bu işlemi tercih edenler şöyledir;

  • Çocuk sahibi olmayı istemeyen erkekler
  • Kalıtsal hastalığa sahip olan ve çocuk sahibi olması herhangi bir durumdan ya da genetik bir hastalıktan dolayı çocuk için tehlike arz eden erkekler ve çiftler
  • Yeterli sayıda çocuğa sahip olmuş erkeklerin doğum kontrolü sağlaması için tercih eden erkekler ve çiftler
  • Cinsel birleşme esnasında diğer korunma yöntemlerini istemeyen erkekler ve çiftler

Bu şekilde sebepleri olan kişi ya da kişiler vazektomi işlemini uygulayabilir.

Penis Kırılması Belirtileri

Penis Kırılması belirtileri kırılma anında ses gelmesi, ereksiyon anında aniden sonlanması, penis de şiddetli bir ağrı oluşması, penis cildinin altında kan birikmesi, morarma, şişlik, idrarda yaparken zorluk çekmek penis kırılması belirtilerine örnek olabilir.

Penis Kırılması Tedavi Yöntemleri

Penis kırılmasında uygulanacak tedavi yöntemleri; Hematomdan yani kanın deri altında birikmesinden kurtulmak için işlem yapılması, hasar gören kan damarların da oluşan kanamanın durdurulması, peniste kanamaya sebep olacak kesik veya yırtılmanın kapatılması şeklinde yapılır. Penis kırılması tedavisinde yırtılmalar dikiş ile onarılır. Bu tedavi son derece önemlidir. Tedavi edilmez ise kırılma kalıcı olur.

Penis Tedavi Fiyatları

Günümüzde modern tedavi yöntemlerinin uygulandığı, tedavi öncesi ve sonrası uzman kadrolu profesyonel destek veren bilimsel tedavi yöntemleri ile penis kırılması tedavisi birçok klinikte yapılır. Penis kırılması tedavi fiyatları da merkeze ve uygulayan doktora göre değişkenlik gösterir.

 

 

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı