Gündem

Suudi Prens, Çin’in Xinjiang ve Hong Kong politikalarını desteklediğini açıkladı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, kritik Ankara ziyareti öncesinde Suudi Arabistan’daydı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman bin Abdülaziz el Suud ile bir araya gelen Wang,  görüşmede Çin’in Suudi Arabistan’ı Orta Doğu’daki önemli bir stratejik ortağı olarak gördüğünü dile getirerek iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinin Çin’in Orta Doğu politikasındaki önceliklerinden olduğunu söyledi.

Wang, Çin’in Suudi Arabistan’ın egemenliğini, ulusal onurunu, güvenliğini ve istikrarını korumasını desteklediğini, ülkenin iç işlerine herhangi bir bahaneyle müdahalede bulunulmasına karşı çıktığını ifade etti. İki ülkenin kalkınma stratejilerinin entegre edilmesinin güçlendirilmesi suretiyle Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’ndaki hedeflere ulaşmasına yardım sağlamaya hazır olduklarını kaydeden Wang, ayrıca Orta Doğu’nun barış, istikrar ve kalkınmasını ilerletmek için Suudi Arabistan ile birlikte çaba harcayacaklarını belirtti.

Çin ile Körfez ülkeleri arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakerelerini hızlandırmayı arzuladıklarını dile getiren Wang, Çin-Arap Zirvesi’ne hazırlık yapmak için Suudi Arabistan ile birlikte çalışma konusunda istekli olduklarını belirtti.

Prens Muhammed bin Salman ise görüşmede, Çin’in yükselişinin küresel barış, istikrar ve refaha faydalı olduğunu ifade etti. Prens Muhammed bin Salman, Çin ile Suudi Arabistan arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığa büyük önem verdiklerini, ham petrol, petrokimya ve nükleer enerji gibi alanlardaki mevcut ikili iş birliğini derinleştirmeyi, bu iş birliğini 5G, telekomünikasyon ve dijital teknolojiler gibi yeni sahalara genişletmeyi arzuladıklarını dile getirdi.

Ülkesinin Çin’in Xinjiang ve Hong Kong konularındaki meşru tutumunu kararlılıkla desteklediğinin altını çizen Prens Muhammed bin Salman, Çin’in iç işlerine müdahale edilmesine, Çin ve İslam dünyası arasında ihtilaf yaratma teşebbüslerine karşı çıktıklarını vurguladı.
Wang Yi, aynı gün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan bin Abdullah el Suud ve Körfez İş Birliği Konseyi Genel Sekreteri Nayef bin Falah el-Hacraf ile de görüşmelerde bulundu.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu