Gündem

STAR borsasındaki şirketlerin yüzde 60’ı yılın ilk yarısında büyüme bekliyor

China Securities Journal tarafından yayımlanan habere göre, Star Borsası’nda işlem gören şirketlerin yüzde 60’ı bu yılın ilk yarısında büyüme göstereceklerini açıkladı. “Çin’in Nasdaq’ı” olarak bilinen daha çok bilim-teknoloji ve inovasyona odaklanmış şirketlerin yer aldığı STAR pazarında listelenen 80 kadar şirket, ilk yarı tahminlerini yayımladı ve bunlardan 46’sı net kar artışı öngördüğünü açıkladı.
 
Büyüme bekleyen 46 şirketten 21’i, net karlarının yılın ilk yarısında en az iki katına çıkacağını tahmin ediyor. Bu şirketler ağırlıklı olarak farmasötik, biyolojik ve elektronik bilgi endüstrilerinde faaliyet gösteriyor.
 
Öte yandan şirketler büyüme ve karlara ek olarak, yatırımcıların hammadde kıtlığının ve artan fiyatlarının şirketlerin işleri üzerindeki etkisinden de endişe duyduklarını kaydetti. Şirketler, alternatifler ararken ve maliyetleri düşürmeye, verimliliği artırmaya çalışırken, önemli hammaddelerin stratejik stoklarını koruma çabalarını da hızlandırdı. Haberde, bazı şirketlerin üretim kapasitesi planlarını arz ve talebe daha iyi uyacak şekilde değiştirdiği de ifade edildi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı