Gündem

Simli Kanvas Tablo Yapımı

Simli Kanvas Tablo Yapımı

Kanvas tablolar, kişilerin zevklerine ve isteklerine göre çeşitli şekillerde yapılabilir.  Simli kanvas tablo yapımı da odalarına farklı bir atmosfer kazandırmak isteyen kişileri yakından ilgilendirmektedir. Simli kanvas tablolar, görselin üzerine sim eklenmesiyle veya simli boya kullanılmasıyla ortaya çıkartılan dekoratif ürünlerdir. Günümüzde pek çok kişi bu ürünleri severek kullanmakta ve odalarını süslemektedir.

Simli Kanvas Tablo İçin Gereken Malzemeler

Evinizde kendi çabalarınız ile simli kanvas tablo yapmak istiyorsanız, bazı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Simli kanvas tablo için gereken malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Uygun boyutlarda çerçeve
 • Tuval bezi
 • Sim veya simli boya
 • Kaliteli boya ve mürekkepler
 • İsteğe bağlı olarak dijital baskı makinesi

Bu malzemeleri edindikten sonra yapım aşamasına geçebilirsiniz. Ancak yapım aşamasına geçmeden önce tüm malzemeleri amacınıza uygun bir şekilde edindiğinizden emin olmanız gerekir.

Simli Kanvas Tablo Yapım Aşamaları

Simli kanvas tablolar ile evlerini ve iş yerlerini süslemek isteyen kişiler, simli kanvas tablo nasıl yapılır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Simli kanvas tablo yapmak için öncelikle bir çerçeve oluşturmanız gerekir. Bu çerçeve, beziniz ve görseliniz için uygun boyutlarda olmalıdır.

Sim kullanarak ortaya çıkardığınız görselin yer aldığı bezi, çerçevenin üzerine dikkatli bir şekilde germelisiniz. Ardından zımba makinesi kullanarak köşelerden çerçeveye tutturmalı, sonrasında tablonuzu duvarınıza asmalısınız. Tüm bu işlemler sırasında bir sorun ile karşı karşıya kalmamak için olabildiğince dikkatli olmanız gerekecektir.

Simli Kanvas Tablo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Simli kanvas tablo yaparken simleri doğru bir şekilde kullanmanız gerekir. Orantısız olarak kullanılan simler, görselin hoş gözükmemesine veya isteklerinizi yansıtmamasına neden olabilir. Resmin üzerine sonradan sim dökmek yerine simli boyalar ve mürekkepler kullanmak sizler için çok daha iyi olacaktır.

Simli kanvas tablo yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise çerçevenin bez ve duvar ile uyumudur. Çerçeve seçimi yaparken bezinize uygun olduğundan ve duvarınız ile uyumlu boyutlara sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Böylece ortaya çok daha başarılı bir ürün çıkartmanız mümkün olacaktır.

Led Işıklı Kanvas Tablo Yapımı

Led ışıklı ürünler son yıllarda hayatımızın her alanına girmiştir. Led ışıklı kanvas tablolar ise günümüzde en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Durum böyle olunca led ışıklı kanvas tablo yapımı pek çok kişiyi ilgilendirmektedir. Led ışıklandırmalar ile donatılan bu tablolar, duvarınızı mükemmel şekilde süsleyeceği gibi aynı zamanda bir aydınlatma görevi de görecektir.

Led ışıklı kanvas tablo yapımı sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle yeterli bilgi birikimine sahip değilseniz, alanında uzman ve tecrübeli kişilerden yardım almanız gerekecektir. Ancak ev dekorasyon fikirleri sitesi okurları olarak kendi emekleriniz ile bu eseri ortaya çıkarmak istiyorsanız, aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Led Işıklı Kanvas Tablo İçin Gereken Malzemeler

Eğer hazır olarak satın almadan kendi emekleriniz ile led ışıklı kanvas tablo yapmak istiyorsanız, bazı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Led ışıklı kanvas tablo için gereken malzemeler şöyle sıralanabilir:

 • Duvarınız ve görseliniz ile uygun boyutta olan bir çerçeve
 • Tuval bezi
 • Boya ve mürekkepler
 • Led ışıklandırmalar
 • Zımba makinesi
 • İsteğe bağlı olarak dijital baskı makinesi

Bu malzemelere sahip olduktan sonra tablonun yapım aşamasına geçebilirsiniz.

Led Işıklı Kanvas Tablo Yapım Aşamaları

Led ışıklı kanvas tablo nasıl yapılır sorusunun son zamanlarda sıklıkla sorulduğu görülür. Öncelikle bezi gerdirmeniz için bir çerçeveye ihtiyacınız olacaktır. Bu çerçeveyi hazır olarak satın alabileceğiniz gibi kendiniz de basit birkaç işlem ile yapabilirsiniz.

Bezinizin bazı bölgelerine veya tamamına led ışıklandırmaları eklemelisiniz. Ancak bu ışıklandırmaları bezin arka tarafına konumlandırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu işlemin ardından bezi çerçeve üzerinde gerdirerek zımba makinesi yardımıyla çerçeveye tutturabilirsiniz.

Görsel barındıran bezi kendi çabalarınızla oluşturabileceğiniz gibi dijital baskı makinelerinden de yardım alabilirsiniz. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra tablonuzu duvarınıza asarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Led ışıklandırmaları kapatıp açabileceğiniz tuşu çerçevenin arka kısmında tutmak, hoş bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Led Işıklı Kanvas Tablo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Led ışıklı kanvas tablo yapımı oldukça dikkat ve emek gerektiren bir iştir. Öncelikle görseliniz için kullanacağınız renklerin ışıklandırma için uygun olması gerekir. Çok koyu olan renkleri ışıklandırmak, hoş bir görünüm elde etmemenize neden olacaktır.

Led ışıklandırmaları bezin arka tarafında konumlandırmanız şarttır. Ön tarafta konumlandırılan ışıklandırmalar, görselinizin görünmemesine veya amatör bir çalışma gibi görünmesine neden olabilir. Ayrıca çerçeve ve bez boyutlarını birbirleri ile uyumlu bir şekilde ayarlamayı ve kullanacağınız malzemelerin kaliteli olması gerektiğini unutmamalısınız.

Kanvas Tablo Temizliği

Odanızda yer alan eşyalar zamanla kirlenebilir. Buna duvarınızda bulunan tablolarınız da dahildir. Tablolar; içilen sigara dumanı, toz katmanları ve hava akımı nedeniyle is gibi kötü görüntülere sahip olabilir. Bu kötü görüntüyü bertaraf edebilmek için kanvas tablo temizliği doğru bir şekilde yapılmalı ve tablolar kirlerinden arındırmalıdır.

Kanvas tablonuzu temizlerken kullanacağınız ürünlerin uygun olması gerekir. Aksi takdirde tablonuz yeteri kadar temizlenmeyecek ve kirli görünmeye devam edecektir. Ayrıca yanlış ürünler kullanılarak gerçekleştirilen temizleme sonucunda tablonuz zarar görecek ve kullanım ömrü kısalacaktır.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu