Sağlık Gündem

Şeker hastalarına yılbaşında fesleğen ve tarçın koruması

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, “Diyabeti olan hastaların yılbaşında bir seferde ağır yemek yemesi kan şekerini bir anda yükseltebilir. Bir anda yükselen şeker bilinç kaybı ve komaya kadar giden ağır bir tabloya girmesine neden olabilir. Şeker hastalarının yılbaşı günü az az ve sık yemek yemesi gerekir. Ayrıca keten tohumu, fesleğen yaprağı ve tarçını yemeklerine ekleyerek şeker kontrolüne katkı sağlayabilirler” dedi.

FAZLA YEMEK ENFEKSİYONLARA YENİK DÜŞÜRÜR

Fazla tüketeceğimiz tatlı ve yağlı yiyeceklerin koronavirüse karşı vücudun savunma mekanizmasını zayıflatacağı uyarısında bulunan Koran, “Fazla miktarda tüketilen ağır yemekler metabolizmanın 24 saat boyunca bu gıdaları sindirmesine uğraşmasına neden olur. Bu durum vücudun enfeksiyonlara karşı zayıf düşmesine zemin hazırlar. Bir de buna alkol eklenirse koronavirüse karşı tüm savunmamızın düşmesi kaçınılmaz hale gelir. Güncel araştırmalar o gece yiyecekler haricinde tüketilecek yüksek miktarlarda alkolün bağışıklık sistemimizi zayıflattığını gösteriyor” bilgisini verdi.

 

YILBAŞI GECESİ YAĞA VE TUZA DİKKAT

Yılbaşı gecesi beslenmesine dikkat etmesi gereken özel hasta gruplarının olduğunu ifade eden Koran, “Özellikle kalp ve şeker hastaları yılbaşı gecesi ağır ve tuzlu yemekten kaçınmalı. Ağır yemekler ve alkol alınımdan sonra kalp krizi riskini artabilir. Bu hasta grubunun yılbaşı akşamı hafif yiyecekler yemesi ve alkolden uzak durması gerekiyor” diye belirtti.

Yeni yılın ilk günü için sağlıklı tavsiyelerde bulunan Koran, “Hafif kahvaltı yanında siyah çay yerine yeşil çay tercih ederek yılbaşı akşamı yediğiniz yiyeceklerin daha rahat sindirilmesine yardımcı olur. 40 dakikalık yürüyüş yapılmalı. Gün içerisinde hareket ederek aktif olmaya çalışmanız, ayrıca en az 2 litre su tüketmeniz metabolizmanızı dinamik tutacaktır” dedi.

Akşam yemeğine mutlaka çorba ve salatayla başlamak gerektiğini vurgulayan Koran, sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Salata ve çorba ile başlanan yemeklerde alınan toplam kalorinin daha az olduğu gösterilmiştir. Tatlı olarak da ev yapımı sütlü tatlıları tüketebilirsiniz. Tüm bu alacağımız önlemler Covid-19 ile mücadelemizde bize destek olacaktır.”

 

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı