Sponsorlu Bağlantılar

Saç Ekimi Nedir Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Fue saç ekimi uygulamasının bilinen temel bir mantığı vardır. Bütün tekniklerde hastanın ense bölgesinden saç greftleri alınır ve saç dökülmesinin yoğun olduğu veya hiç saç bulunmayan bölgeye transfer edilir.  Hastanın ensenin üst kısmından alınan saç köklerine greft adı verilir.  Saç dökülmesi yoğun olan kişilerde ense bölgesinde bulunan saçlar her zaman sağlıklı saçlardır.

Bu nedenle bu bölgede saç dökülmesi yaşanmaz.  Dolayısıyla fue saç ekimi işleminde kullanılmak üzere alınacak olan greftler ense bölgesindeki bölgeden alınır.  Ense bölgesinden alınan greftler dökülmenin miktarına bağlı olarak yeterli sayıda alınır.  Operasyonu yapan uzman bu planlamayı önceden yapar.  Hastanın saç seyrekliği oranına göre kaç adet saç kökü alınacağını bilir.

Bu kökler saçsız olan bölgeye ekilerek saç çekme işlemi tamamlanır.  Ancak saç dökülmesinin yoğun olduğu bölgedeki açıklık çok fazla olduğunda saç ekme işlemi birkaç seansta tamamlanabilir.  Hastanın saç seyrekliğinin oranına bağlı olarak 2 ya da 3 seansta fue saç ekimi işlemi tamamlanır.

Saç Ekimi Aşamaları Nelerdir?

Saç ekimi operasyonu hastane koşullarında yapılabileceği gibi klinik koşullarda da yapılır.  Uygulamayı yapacak olan uzman doktor ve ekibi birlikte operasyonu gerçekleştirir.  Yaklaşık olarak 4 saat ile 8 saat arasında sürebilen bir operasyondur.

Hastanın donör bölgesinden kendi saç greftleri alınır ve saç dökülmesinin yoğun olduğu seyrek olan bölgeye ekilir.  Bölgeden alınan saç kökleri saç dökülmesinin oranına bağlı olarak gerekli sayıda toplanır.  Saç ekimi operasyonu bir kaç aşamada gerçekleştirilir.  Bunlar;

  • Saç ekimi öncesi hazırlık aşaması
  • Operasyon başlamadan anestezi aşaması
  • Saç greftlerinin toplanması
  • Toplanan saç biletlerinin Ekim için hazırlanması
  • Transfer işleminin gerçekleştirileceği bölgedeki kanalların açılması ve saç greftlerinin açılan kanallara ekilmesidir.

Saç Ekimi Öncesi Ve Sonrası

Saç ekimi öncesi ve sonrasında bazı ayrıntıların bilinmesi gerekir. Öncelikle hastanın saç ekim operasyonu yaptıracağız merkezi doğru seçmesi gerekir. Bunun yanı sıra bu merkezde saç ekim uygulamasını yapacak olan plastik cerrahın başarılı, tecrübeli ve referansı olan bir hekim olması gerekir.    Ayrıca hastanın kan sulandırıcı ilaçlar kullanması durumunda bunları kesmesi ve kendisi ile ilgili bilgileri doktora iletmesi gerekir.

Saç ekim işleminden önce hastanın saç dökülmesinin kaynağının herhangi bir kronik hastalığa bağlı olup olmadığının anlaşılması için bir takım tetkikler yapılır. Dermatolojik hastalıklara bağlı saç dökülmesi yaşanması durumunda bu konuda dermatologdan bilgi alınmalıdır. Saç ekim uygulamasından sonra ise hastanın hekimin önerilerine uyması söylenenleri uygulaması önemlidir.  Saç ekim operasyonundan sonraki ilk yıkama genellikle klinikte gerçekleşir. İyileşme sürecinde hasta neler yapması konusunda bilgilendirilir.

En İyi Saç Ekim Merkezleri

Ülkemizde birçok saç ekim merkezi bulunur.  Bunların birçoğu bilinen bu konuda başarısı kanıtlanmış merkezlerdir.  Böylesine başarılı merkezlerin yanı sıra başarılı hekimler tarafından saç ekim işleminin yapılması da bir o kadar önemlidir.  En iyi saç ekim merkezi bu konuda yardımcı olmaktadır.

Hasta saç ekim operasyonunu yaptırmaya karar verdiğinde mutlaka bu konuda araştırmasını doğru yapmalı ve bu konudaki yorumları okumalı ve tercihini yaparken bunları değerlendirerek yapmalıdır. En iyi saç ekimi merkezi  araştırmalar hakkında yardımcı olur.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi operasyonu estetik bir uygulamadır. Saç ekimi fiyatları konusunda tam bir bilgi vermek doğru bir bilgi olmaz.  Saç ekimi fiyatları hastanın saç dökülme oranı kaç adet saç greftinin çıkartılıp transfer edileceği gibi durumlar saç ekimi fiyatları değiştiren durumlardır.

Ayrıca saç ekim merkezleri ve saç ekimi operasyonu yapacak olan plastik cerrahın bu konudaki başarısı yapılacak anestezi türü saç ekimi fiyatlarında değişiklik gösterir.  Bu konuda en doğru bilgiye saç ekim merkezinden randevu alarak uygulamayı yapacak olan hekimle yüz yüze görüşerek ulaşılır. En iyi saç ekimi merkezi fiyatlandırmalar hakkında bilgi verir.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı