Sponsorlu Bağlantılar

Rahim Filmi Nedir? Nasıl Yapılır? 

Rahim Filmi Nedir? Nasıl Yapılır? 

Rahim filmi diğer kısaltılmış ismi HSG açılımı histerosalpingografi’dir. Rahim filmi ile rahim boşluğunun tamamını görme ve inceleme olanağı sunan bir tetkiktir.  Rahim içinde bulunan tüpler ve bu tüplerin durumunu gözlemlemek,  tıkanıklık olup olmadığını araştırmak,  darlık veya genişleme var mı bunun tespit edilmesi gibi incelemeleri sağlayan görüntüleme tetkikidir.

Bunun yanı sıra rahim içinde yalnızca sonradan oluşabilen anomalilerin dışında doğuştan kaynaklı sorunların olup olmadığı hastanın geçmiş hikâyesinde düşük veya kürtaj varsa onlardan sonra rahimde herhangi bir yapışıklığın oluşup oluşmadığını tespit edilmesi için kullanılır.  Son teknolojik cihazlarla çekilen rahim filmi son derece ağrısız ve acısız bir işlemdir.  Önceki yapılan HSG çekimleri kadının canını yakan tekniklerle yapılırdı. Bundan dolayı kadınlar genellikle rahim için filmine önyargılı bakarlar.  Ancak bugün o acı ve ağrıların oluştuğu bir çekim gerçekleşmemektedir.  Dolayısıyla rahim filmi son derece önemli hastalıkların tespiti için kullanılan bir teşhis yöntemidir.

Rahim Filmi Nedir? Nasıl Yapılır? 

Rahim filmi görüntüleme cihazı olan yerlerde çekilen bir görüntüleme işlemidir.  İşlem sırasında rahim içine kontrast bir sıvı verilir.  Bu sıvı rahim ağzından içeriye doğru verilir.  Sıvı rahim içini tamamen doldurduğunda tüpler net bir biçimde görünür hale gelir.  Sıvının içeriğinde iyot bulunur.  İyotlu su X ışınlarını tutan özelliğe sahiptir.  Böylelikle rahim içindeki bütün ayrıntılardan görüntü alınmaktadır.  Tadı ve kokusu yoktur.

Nötr renksiz bir sıvıdır.  Yakıcı özelliği yoktur.  Acı vermez doku ve organların dokunduğu yerlere asla zarar vermez.  Görüntüleme ilacı diye geçmektedir.  Aslında herhangi bir ilaç değildir.  yalnızca rahim için görüntülemeyi sağlamak için kontrast oluşturan bir maddedir.  Bu sıvı basınçlı verildiği zaman aynı zamanda tüplerin içinde sümük yapıda mukus denilen yapıları da temizleme görevi vardır.  Hatta bu işlemden sonra birçok kadının gebe kaldığı da söylenmektedir.  Yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede tamamlanır ve hastaya hiçbir anestezi işlemi yapılmaz.  Hasta rahim içi filmi çekildikten sonra günlük yaşamına devam edebilir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir? 

Rahim filmi uzun yıllardır kullanılan bir teşhis yöntemidir.  Ancak gelişen teknoloji ile birlikte yeni cihazlar öncekilerden çok farklıdır.  Yeni geliştirilen yeni nesil cihazlar işlem yapılırken hiçbir acı ve ağrı hissedilmez.  Ayrıca diğer önceki cihazlardan çok daha kısa sürede işlem tamamlanır.  Jinekoloji masasına yatırılan kadın vajinadan rahime iyotlu su içeriğine sahip bir ilaç verilir.  Bu ilacın özelliği X ışınıyla bir araya geldiğinde görüntü oluşturmasıdır.  Bu da rahim içindeki bütün dokuları incelemeye rahatlıkla olanak tanımaktadır.  Ayrıca rahim içinde bulunan yumurtalar ve tüpler özellikle tüp bebek düşünen ebeveynler açısından ön tetkik için oldukça önemlidir.  Tüplerin içi ve rahimin içi tamamen görüntülenir.  Herhangi bir anomali olup olmadığı teşhis edilir.  Rahim filmi birçok hastalıklarla ilgili doktora bilgi sağlayan bir tetkiktir.  Bu nedenle son derece önemli tetkiklerden biridir.

Rahim Filmi Fiyatları 2020

Rahim filmi fiyatları 2020 için güncellenmiş fiyatlardır.  Ancak bu konuda tam bir fiyat vermek mümkün olmamaktadır.  Doğru olan öncelikle rahim filmi çeken görüntüleme merkezini araştırmak ve rahim filminin fiyatını birebir iletişime geçerek öğrenmektir.  Her görüntüleme merkezinde rahim filmi çekilmeyebilir.  Rahim filmi çeken cihaz farklı bir cihazdır.

 

 

Rahim Filmi Hangi Durumlarda Kullanılır? 

Rahim filmi kadınların jinekolojik şikâyetlerinin tam teşhisini koymak konusunda oldukça ileri bir görüntüleme yöntemidir.  Bunun dışında rahim filmi kısırlığın sebeplerinin araştırılması,  düşük,  kapalı kanalların tespiti, kanser gibi tümörlerin görüntülenmesi gibi birçok konuda ayrıntılı bilgi veren görüntüleme metodudur.  Ayrıca rahim içinde var olan herhangi bir patolojik durum kadının gebe kalmasını engeller.  Özellikle tüp bebek yapmayı düşünen eşler ya da 1 – 2 başarısız tüp bebek deneyiminden sonra sebebinin araştırılması için başvurulan yöntemlerden biridir. Rahim filmi sonrasında nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağı konusunda hekime bilgi veren bir tetkiktir.

https://www.fulyaacikemar.com/rahim-filmi-ucreti/ ß hakkında detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı