Gündem

Powell’dan enflasyona agresif müdahale vurgusu

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
12:00EURCari Hesap (Oca) 22,6B
15:30CADEndüstriyel Ürün Fiyat Endeksi (IPPI) (Aylık) (Şub ) 3,00%
15:30CADHam Madde Fiyat Endeksi (RMPI) (Aylık) (Şub ) 6,50%
16:15EURAvrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Konuşması  
17:35USDFOMC Üyesi Willams’ın Konuşması  
18:15CHFSNB Başkanı Jordan’ın Konuşması  

 

“GERİDE KALANLAR”

ABD

“Powell’dan enflasyona agresif müdahale vurgusu”

Fed Başkanı Powell’ın şahin açıklamaları tahvil piyasasına satış getirirken, Asya borsaları genel olarak pozitif bir seyir izledi. Japonya’da endeksi Yen’deki zayıflamadan da destek buldu. ABD endeks vadelileri sınırlı düşüş eğilimi gösterirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,332% bölgesinde yoğunlaştı.

Fed Başkanı Powell, enflasyonun ısrarcı olması durumunda Banka’nın daha agresif davranabileceğini belirtti. Bu da gerektiği takdirde Fed’in Mayıs toplantısında 50 baz puan faiz artırımı yapabileceği durumunu ortaya çıkardı. Geçtiğimiz hafta 25 baz puan faiz artıran Fed, bu yıl altı kez daha faiz artırımı yapabileceği sinyalini vermişti.

PETROL

“Avrupa’dan ambargo beklentisi petrolü yukarı çekiyor”

Avrupa Birliği’nin Rusya’ya petrol ambargosu uygulama yönünde hazırlık yaptığına ilişkin beklentiler petrol fiyatlarını yukarı çekiyor. ABD petrolü 112, Brent petrol 118 Dolar üzerine ulaşmış durumda. Bu fiyatlamalar jeopolitik risklerden kaynaklansa da, aynı zamanda yakın döneme ilişkin enflasyon beklentilerini de yukarı çekmeyi sürdürüyor.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

UKRAYNA – RUSYA

“Ukrayna – Rusya gündeminde ilerleme yok”

İki ülke arasında müzakerelerde ilerleme sağlanamadığı dün yapılan açıklamalar arasında yer almıştı. ABD’den yapılan açıklamaya göre, Rus güçlerinin Ukrayna’da ilerleyişinin durduğu belirtildi. Ancak bunun müzakereler mi yoksa güç kaybı nedeniyle mi olduğu bilinmiyor.

Biden ile Avrupalı müttefiklerin yeni yaptırım alanlarına ilişkin çalışmaları sürüyor. Özellikle petrol ambargosu seçeneğinin masada olduğuna yönelik haberler petrol fiyatlarının yükselmesinde rol oynadı. Bu durum önümüzdeki süreçte Fed’in daha agresif olması gerekliliğinden yurt içi fiyatlamalara kadar birçok alanda etkili olabilir.

“Powell sonrası beklentiler”

Powell’ın açıklamaları öncesinde bile Mayıs veya Haziran ayındaki toplantıların birinde 50 baz puan faiz artırılma ihtimali bulunuyordu. Ancak dün yapılan açıklama sonrasında bu ihtimalin doğrudan Mayıs ayı için ana senaryo olup olmadığı takip edilecek. Sadece Mayıs ayına ilişkin beklentiler değil, 25 baz puandan 50 baz puana dönebilecek beklenti ardından bunun faiz artırımı beklenen toplantı sayısını değiştirip değiştirmeyeceği de önemli olacak.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu