Ekonomi

Powel’ın yeni yaklaşımı

“PİYASANIN ROTASI”

Powel’ın Yeni Yaklaşımı…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 24,373,497 – tedaviye pozitif cevap veren 15,937,019 – ölü sayısı 830,518 kişiye ulaşmıştır.

Piyasa dinamiklerinde, Fed Başkanı Powell konuşması ana dinamik olurken, Powell para politikasında çerçevemizde güçlü bir güncelleme olduğunu belirtmiştir. Enflasyon hedeflemesinde ortalama %2 referans olacakken, eğer aşırı enflasyonist baskılar oluşursa ve enflasyon beklentileri hedefimizin üzerindeki seviyelerde kalmaya devam ederse, merkez bankası harekete geçmekten çekinmeyecektir” vurgusunu yapmıştır. Faiz artırımına ilişkin aceleci olmayacakları söylemi öne çıkarken, bu söylem altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketi tetiklemiştir. İstihdam konusunda, Maksimum istihdam seviyesi geniş tabanlı ve kapsayıcı bir hedef olacak ve Bu değişiklik, özellikle birçok düşük ve ortanın altı gelire sahip topluluklar için güçlü işgücü piyasasının faydalarına yönelik takdirimizi yansıtıyor şeklinde açıklamalarda bulundu. Konuşmanın genelinde Dolar temasında zayıflık ile fiyatlama reaksiyonu gelirken, konuşmanın etkisinin azalması ile fiyatlamalar normalleşmiştir.

Powell sonrası piyasalar tekrar ABD teşvik paketinin akıbetini merak ederken, görüşmelerde ilerleme sağlanamamaktadır.

ABD borsa endekslerinde rekor kapanışlar devam ederken, Tesla ve Apple hisse senetlerinin hareketleri etkili olmaktadır. Özellikle S&P500 endeksinin 3500 seviyesi üzerinde devam eden momentumumu orta dönemde 4000 seviyelerinin devreye girmesinin beklentisini yükseltmektedir.

Haftanın öne çıkan başlıkları için detaylı video analiz çalışmamızı izleyebilirsiniz.

Detaylar için tıklayınız.

Yaklaşan ABD Başkanlık seçimlerinde, anketlerde Biden %49,6 – Trump %42,5 olarak Biden önderliği devam etmektedir.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3000 seviyesi üzerinde 3504 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3400 üzerindeki olası hareket potansiyeli önemli olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,7686 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $2000 altında $1941 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,3612 seviyesi ile 7.30 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 533.845 seviyesi ile 600 seviyesi altında hareketine devam etmektedir. Dolar temasında (klasik ve Bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) gerileme devam etmektedir.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (21 – 28 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %0,55 değer kaybı göstermektedir.

Kıymetli madenler, 5 günlük (21 – 28 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %0,01 değer kazancı – Gümüş %1,65 değer kazancı göstermektedir.

Türkiye tarafında corona virüsü vaka sayısı 263,998 kişiye çıkarken, ölü sayısı 6,209 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile vaka sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 6,727,860 kişiye ulaşmıştır. Günlük vaka sayısı (1491) 1000 kişi üzerinde sürmektedir.

Bakan Koca: Son dönemde iyileşen hasta sayımız yeni hasta sayımızdan daha az. Aktif hasta sayımızı kontrollü sınırda tutmanın yolu yeni hasta sayısını azaltmak. Bugün için, aktif hastalarımızın sayısını azaltacak en geçerli yol tedbirdir. Sonunda yenilen virüs olacak.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı