Ekonomi

Piyasaların yönü

BIST100…Risk İştahındaki Artışa Rağmen Kazançlarını Genişletmekte Zorluk Çekti… Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde kar satışlarına maruz kalan endeks teknik açıdan önemli bir destek noktası olarak takip edilen 1,100 puan seviyesinin üzerinde tutunma konusunda kararlı bir görünüm sergiliyor. Global risk iştahındaki pozitif seyire rağmen BIST100 endeksi bu iyimserliği fiyatlamalara yansıtma konusunda zorlandı ve haftanın ilk işlem gününü %0.13 değer kaybıyla 1,108 puandan tamamladı. Koronavirüs tedavisine yönelik gelişmeler ve FED’in ekonomiler tamamen toparlanana kadar genişlemeci para politikasını devam ettireceğine yönelik olumlu beklentiler global risk iştahının pozitif bölgede kalmasına yardımcı oluyor. Diğer taraftan ABD ve Çin’in gerçekleştirdikleri görüşme sonucunda birinci faz anlaşmayı ilerletecek koşulları oluşturmak konusunda fikir birliğine varmaları piyasaları destekliyor. Asya piyasaları tansiyonun düşmesiyle birlikte dünkü kazanımlarını büyük ölçüde korurken, ABD ve Almanya endeks vadelileri de artı bölgede işlem görüyor. BIST100 endeksinin güne artıda başlaması beklenebilir. 

 

 

USDTRY… TL Varlıklar Majör Para Birimleri Karşısında Zayıf Bir Görünüm Sergiliyor… Haftaya yataya yakın bir açılış yaparak 7.32 seviyelerinde başlayan Dolar TL kuru günün geri kalanında 7.38 seviyelerini test etti. TLREF TCMB’nin Borsa İstanbul bünyesindeki repo pazarında fonlama tutarını azaltabileceği açıklaması sonrasında yeniden çift haneli seviyelere ulaştı. TCMB geç likidite penceresi repo imkânı ile piyasaya 1 milyar TL likidite sağladı. Döviz rezervleri, negatif reel faiz oranları, zayıf para politikası ve güçlü kredi teşviklerinin etkisiyle yükselişe geçen cari açığın dış finansman risklerini artırması TL varlıklar üzerinde aşağı yönlü baskı kuruyor. TL varlıklar diğer gelişen piyasa ülke para birimlerinden genel itibarıyla negatif ayrışıyor. Doların global bazda zayıf bir görünüm sergilerken, TL dolar karşısında kayıplarını genişletiyor. Koronavirüs tedavisine ilişkin gelişmeler ve Doğu Akdeniz gerilimi başta olmak üzere jeopolitik gelişmeler gündemin odağındaki yerini koruyor.

 

 

EURTRY…8.71 Seviyelerinde… Euro TL kuru dün gün içerisinde en yüksek 8.74 seviyesini gördükten sonra 8.71 seviyesine geriledi. TL varlıklar majör para birimleri karşısında zayıf bir görünüm sergiliyor.

 

 

EURUSD… Euro Ticaret İyimserliğinden Destek Buluyor… Perşembe günü başlayacak Jackson Hole konferansı öncesinde global risk iştahı daha fazla parasal teşvik ve güvercin tonda mesaj beklentisiyle pozitif seyrediyor. Plazma tedavisine yönelik gelişmeler vaka sayılarındaki artışı gölgesinde bırakırken, piyasaların moralinin bozulmasının önüne geçiyor. Hisse senetlerindeki yükseliş ve güvenli varlıklara olan ilginin azalması Euro’ya destek sağlıyor. Piyasalarda yeni haftada genel itibarıyla iyimser bir hava hâkim. FED Başkanı Jerome Powell’ın Perşembe günü gerçekleştireceği Jackson Hole konferansında yapacağı konuşma bu hafta risk iştahını belirleyecek ana hikâye olması beklenebilir.

 

 

XAUUSD… Risk İştahının Yükselişe Geçmesiyle Birlikte Altının Ons Fiyatı Geriledi… ABD ve Çin geriliminde tansiyonun düşmesi ve koronavirüs tedavisine yönelik olumlu haberler sonrasında haftaya eksi bölgede başlayan altının ons fiyatı Perşembe günü gerçekleştirilecek Jackson Hole toplantısı öncesinde daha fazla parasal teşvik ve güvercin mesaj beklentisi nedeniyle 1961 $ seviyesine yükseldikten sonra yeniden 1930 $ seviyesine geri çekildi.

 

 

GAUTRY… Ons Fiyatındaki Düşüşle Birlikte Geriledi… Altının ons fiyatının gerilemesiyle birlikte altının gram fiyatı 457 TL seviyelerine geriledi.

 

 

BRENT… Petrol Fiyatları Yükselişe Geçti… Koronavirüs tedavisine yönelik olumlu haberler ve ABD’de Meksika körfezini vurması beklenen kasırga sonrasında Brent petrolün varil fiyatı 46 $ seviyesine yöneldi.

 

 

S&P500…New York Borsası Haftaya Yükselişle Başladı… ABD ve Çin arasında süregelen gerilimde tarafların attığı olumlu adımların sonucunda tansiyonun düşmesi, koronavirüs tedavisine ilişkin haberler ve FED’in Jackson Hole konferansı öncesinde risk iştahının yüksek seyretmesi hisse senedi piyasasına destek sağlıyor. S&P500 endeksi dün %1.05 artışla 3,433 puana yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

 

Kaynak Alan Yatırım 
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı