Ekonomi

Piyasalar gerçeklere döndü

 

“PİYASANIN ROTASI”

Piyasalar Gerçeklere Döndü!

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 43,444,797 – tedaviye pozitif cevap veren 29,148,513 – ölü sayısı 1,158,882 kişiye ulaşmıştır. Avrupa daha sert önlemlere hazırlanırken, Almanya Çarşamba günü sokağa çıkma hafif yasağı önlemlerini görüşecek.

ABD endekslerinde sert satışlar öne çıkarken, VIX endeksi 34 seviyesine kadar yükselmiştir.

Piyasa katılımcıları teşvik paketine ilişkin beklenti yönetiminin somut adımlara geçmemesi nedeni ile gerçeklere dönerken, virüsün negatif etkisi de satışlarda etkili olmuştur. Yaklaşan ABD seçimleri öncesinde teşvik paketinin resmi olarak ilan edilme olasılığı oldukça düşük olurken, bu durum seçim belirsizliği ile birleşince riskten kaçmak isteyen yatırımcılar erken davranarak satış tarafında yer almıştır.

Türkiye – ABD – Fransa ilişkilerinde tansiyon yükselirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa’ya boykot çağrısı öne çıkmıştır. Fransa’dan yapılan açıklamada ise Türkiye’ye misilleme yapmayı düşünmediklerini açıklamıştır.

BDDK aktif rasyosunda güncellemeye gitmiştir.

 

Haftanın genelinde ECB – BoC – BoJ faiz kararlarını, ABD büyüme verisi, TCMB enflasyon raporu ve Almanya IFO verilerini takip edeceğiz.

  • ECB: Avrupa Merkez Bankası faiz kararını 29 Ekim Perşembe günü saat 15.45’te açıklayacaktır. Bankanın 3 faiz oranında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Piyasa beklentisi de ECB’nin pas geçmesi yönündedir.
  • BoC: Kanada Merkez Bankası faiz kararını 28 Ekim Çarşamba günü saat 17.00’de açıklayacaktır. %0,25 seviyesinde olan politika faizinden herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.
  • BoJ: Japonya Merkez Bankası faiz kararını 29 Ekim Perşembe günü açıklayacaktır. -%0,100 seviyesinde olan politika faizinden herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.
  • ABD Büyüme: 3.çeyrek büyüme verisi 29 Ekim Perşembe günü saat 15.30’te açıklanacaktır. 3.çeyrek nihai okumada büyümenin çeyrek bazında %32 olması beklenmektedir.
  • TCMB Enflasyon Raporu: Merkez Bankası son faiz kararında pas geçerek piyasalara negatif şok verirken, 28 Ekim Çarşamba günü saat 10.30’da Enflasyon Raporunu açıklayacaktır. Merkez’in para politikasında temel olan enflasyon dinamiklerine ilişkin yol haritasını alacağımı bu raporda enflasyon tahmininde yukarı yönlü bir revizyon (yüksek tek hane) olmasını bekliyoruz. Hatırlanacağı üzere Merkez bir önceki enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini %8,9 seviyesine revize etmiştir.

ABD Başkanlık seçimlerinde anketler Biden’in (%50,8) lehine olmaya devam ederken Trump %43,0 seviyesinde bulunmaktadır. Puan farkı Biden lehine açılmaya devam etmektedir.

 

ABD seçimlerinde kritik rol oynayan bazı eyaletlerde anket son durumları;

Florida: Biden %49,0 – Trump %47,2

 

 

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3400 seviyesi üzerinde 3398 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3350 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,7943 seviyesinde bulunurken, %1 seviyesine doğru momentumunu sürdürmektedir. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1900 seviyesi üzerinde $1908 seviyesinde bulunmaktadır. EURUSD paritesi 1,1823 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 8,0956 seviyesi ile 8,00 seviyesi üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 535.856 seviyesi ile 500 seviyesi üzerinde hareketine devam etmektedir. Dolar temasında  (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) gerileme bir miktar durmuştur.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (20 – 27 Ekim) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %2,82 değer kaybı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (20 – 27 Ekim) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %0,05 değer kazancı – Gümüş %0,67 değer kaybı göstermektedir.

 

Türkiye tarafında corona virüsü hasta sayısı 363,999 kişiye çıkarken, ölü sayısı 9874 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile vaka sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 13,350,801 kişiye ulaşmıştır. Günlük vaka sayısı (2198) 2000 kişi üzerinde sürmektedir.

 

Bakan Koca: Bugün tespit edilen 2.198 yeni hasta var. Ağır ve aktif hasta sayısı artmaya devam ediyor. Salgının bölgesel tırmanışını durdurmak için birlikte mücadele etmek zorundayız. Tedbirden daha güçlü bir silahımız bugün için yok. Salgına karşı organize olalım.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı