Sponsorlu Bağlantılar

 Penis Protezi Operasyon Süreci 

 Penis Protezi Operasyon Süreci 

Penis protezi Sertleşme kabiliyetinin kaybetmesi durumunda materyalin sertleşme sağlayan süngerimsi cisimlerin penis içerisine takılması ameliyatıdır.  Bu ameliyat öncesinde mutlaka hastanın durumunun değerlendirilmesi bir hastalığının olmadığının tetkik edilmesi ve hastanın bu ameliyata karar vermesi gerekir.   Hastanın ameliyattan sonra doktorun önerilerine dikkat etmesi çok önemlidir.

Bunun dışında aşırı cinsel ilişki, aşırı zorlanması durumunda ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.  Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde, hasta bir veya iki gün sonra hastaneden çıkarılır.  Ancak özellikle şişirilebilir protezlerde ilişkiye başlamak için 2 ay gibi bir iyileşme sürecinin geçmesi gerekmektedir.

ED1000 Tedavisi Nedir?

ED1000 tedavisi son yıllarda ortaya çıkan şok dalga tedavisi uygulanmasıdır.  Bu tedavi yönteminde şok dalgalarıyla uygulanarak peniste yeni damar oluşumu ve var olan damarlarda genişleme sağlanarak sertleşme kalitesinin artırılması amaçlanmaktadır.   4 yıldır dünyada kullanılan bir yöntemdir.  Bu yöntemle kullanılan cihaz penisin 5 farklı bölgesinde uygulanarak bu tedavi gerçekleştirilmektedir.

Bu işlem normalde poliklinik şartlarında uygulanmaktadır. Anestezi uygulamasına gerek kalmaz. Ağrılı ve acılı bir işlem değildir. İşlem 20 dakika kadar sürmektedir. Tedavi genellikle haftada 2 defa uygulanır.  Hastanın sertleşme soruna bağlı olarak 1-2 veya 2-4 seans şeklinde farklı tedavi seçenekleri ile uygulanır.

Bu işlem uygulanmadan önce hasta üroloji doktoruna başvurur.  Sertleşme sorununun sebepleri belirlenir.  Sebepler belirlendikten sonra bir tedavi seçeneği olarak penise şok dalga tedavisi uygulanır.  Bu tedavi uygulandıktan sonra daha iyi bir sertleşme sağlanarak cinsellik açısından sorun tedavi edilmiş olur.

ED1000 Tedavisi Nerede Yapılır?  

Son yıllarda elektron adını verdiğimiz penise şok dalga tedavisi adını verdiğimiz yine cinsel fonksiyon bozukluğu olan hastalarda, cinsel iktidarsızlığı olan hastalarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.  Aynı taş kırma tedavisine benzer bir yöntemle ultrasonografik ses dalgaları uygulanarak yeni damar oluşumları sağlanır.

Bu sayede penis kanlanmasının artırılması yoluna gidilerek uygulanan bir tedavi yöntemidir.  6 ile 8 seanslık her biri yaklaşık 15-20 dakika sürer.  Bu tedavinin uygulama olarak yanıt vermediği olgularda ya da bu tedavi ile uygulama imkanı olmadığı durumlarda cerrahi tedavi uygulanarak penis protez tedavisi yapılır.

Penis Protezi Kimler İçin Uygundur?

Doktor protez takılmasına karar verdikten sonra hastanın kalp damar hastalığı varsa kardiyoloji doktoruna bir kez görünmesi gerekir.  İkincisi diyabet gibi eğer kontrol edilemeyen bir dâhiliye hastalık söz konusu ise insülin kullanımı veya ameliyat sonrası takip açısından önem kazandığından dâhiliye doktorunun görmesinde yarar vardır. Bir de ameliyat öncesi hastanın anestezi doktoru tarafından görülmesi gerekir.

Penise Şok Dalga Tedavisi

Penise şok dalga tedavisi sertleşme bozukluğunda 1. basamak tedavi olarak kullanılan yöntemlerden biridir.  Son 5 yıl içerisinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.  İlaca alternatif ya da ilaç kullanan hastalarda doz düşürmek için tercih edilen bir yöntemdir.  Penise şok dalga tedavisi penise giden kan damarlarının çapını arttırmak ve damar sayısını arttırmaktır.   Ne kadar çok kan giderse o kadar çok sertleşme olur. Penise Şok dalga tedavisi klinik ortamında yapılan 15 dakika süren bir işlemdir.  İşlem sırasında herhangi bir yan etki herhangi bir ağrı ve yani sızı olmamakla birlikte işlem sonunda kişi normal hayatına devam edebilir.

Penis Protezi Operasyon Süreci 

Penis protezi ameliyatı öncesinde bazı tetkikler yapılır.  Kişinin vücudunda enfeksiyon olmaması gerekir.  Bir hafta öncesinden idrar tahlili,  idrar kültürü,  CRP hemogram gibi tahliller istenir. Vücudunda enfeksiyon yoksa ameliyat yapılır. Hastanede bir iki gün kalmak gerekir.  Ameliyattan sonra hastanın protezi bir buçuk ay kullanmaması önerilir.

Ameliyattan sonra hasta pompalı protezi her gün şişirip söndürmesi gerekir.  Bu el yeteneğini geliştirerek bir ay içerisinde protezi kullanır hale gelir.  Bir buçuk aydan sonra ise cinsel birlikteliğini yaşayabilir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı