Sponsorlu Bağlantılar

Mamografi Nedir?

Mamografi Nedir?

Mamografi fiyatları ve mamografinin çekileceği merkeze ve işlemin detayına farklılık gösterir. Hastaların meme içerisindeki detayları görebilmek için kullanılan mamografi uygulamaları düşük ayarda X-ray ışını kullanılarak gerçekleştirilir.  Bu uygulamalar ile meme içerisinde bulunan her türlü anormallik kısa süre içerisinde tespit edilir.

Mamografi hakkında bilgi edinebilmek için hastaların önce muayene olmaları ve ardından çekilecek görüntülemenin detaylarının tespit edilmesi gerekir. Hastalar sağlık kuruluşları ile iletişime geçerek girecekleri görüntüleme türünün belirlenmesinin ardından mamografi, tomografi ve gerekiyorsa da ultrason fiyatları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Mamografi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda meme dokusunun detaylı incelenmesini sağlayan mamografi filmleri ile meme dokusunda bulunan her türlü kötü huylu tümörün tespiti yapılabilir. Meme muayenesi esnasında doktor el ile bu bölgedeki dokuları muayene edebilir ve kist gibi parçacıkları el ile tespit edebilir. Ardından bu parçanın iyi huylu ya da kötü olduğuna dair net bilgilerin elde edilmesi için hastalardan mamografi istenir. Mamografi fiyatları çekim yapılacak detaylara göre değişiklik gösterir.

Mamografi Neden Çekilir?

Mamografi fiyatları ve bu filmlerin neden çekileceği gibi hususlar doktor muayenesinin ardından anlaşılabilir. Mamografi en sık kanser riski taşıyan hastalarda tercih edilen bir tür görüntüleme sistemidir. Kadınlarda bulunan m eme dokusunun kanser hastalığına yatkın olmasından dolayı meme kanseri riski taşıyan hastalardan mamografi filmi çektirmeleri talebinde bulunulur.

Tomografi Kimlere Uygulanır?

Tomografi fiyatları çekim yapılacak bölgeye ve uygulama detayına göre değişir. Genelde kırık kemik problemi bulunan hastalarda tomografi uygulamaları istenir. Bununla birlikte birçok farklı durumda da tomografi çekimlerine gerek duyulur. Tomografinin isteneceği başlıca kişiler;

  • Kemiklerinde aşınma ve bozuklukları bulunanlar
  • İç kanama riski ve iç organlarda bulunan hasarı olan hastalar,
  • Radyasyon, ameliyat ve biyopsi yaptıracak olan hastalar,
  • Belirli ölçüde girişimsel yardım gereken hastalar,
  • Karaciğer kitleleri, kanser rahatsızlıkları bulunan hastalar,
  • Kanser evrelerinin tespit edilmesi gereken hastalar,
  • Böreklerinde ve mesanesinde taş bulunan hastalar,
  • Kemik direncinin ölçülmesi gereken hastalar,
  • Ülser ve sinüzit gibi enflamatuar hastalığı bulunan hastalar şeklinde sıralanabilir.

Tomografi Fiyatları

Tomografi fiyatları devlet hastanelerinde sigorta kapsamında karşılanırken özel hastanelerde özel sağlık sigortası kapsamında çekilmektedir. Hastalar çekim öncesi tercih edecekleri sağlık kuruluşu ile görüşerek fiyatlar hakkında daha net bilgi sahibi olabilir.

Oldukça detaylı çekim yapabilen tomografi cihazları yaydıkları radyasyon ile belirli bir zaman sonra vücutta birtakım tepkimelere yol açar. Bu nedenle mümkün oldukça doktor kontrolü olmadan bu uygulamaların tercih edilmemesinde fayda vardır. Tomografi çektirmesi zorunlu olan hastalar doktorları ile görüşerek ilgili merkeze yönlendirilebilir ve fiyatla hakkında da daha net bilgi sahibi olabilir.

Ultrason Çekimi Nasıl Yapılır?

Ultrason fiyatları çekim amacına ve merkeze göre farklılık gösterir. Hamilelikte sık uygulanan ultrasonlar bununla birlikte hamile olmayan ve kadın hastalığı bulunan kadınlarda da sık tercih edilmektedir. Karın içi bölgesine ilişkin detaylı ve kesin sonuçlar veren ultrason uygulamaları ile kısa sürede müdahale şansı bulunur.

Hamile kadınlarda karının üst yüzeyinden bir prob yardımı ile gerçekleştirilen muayene uygulamaları kadın hastalıkları amacı ile yapılacağı zaman genital bölge içerisinden gerçekleştirilir. Prob yardımı ile rahim bölgesi ve burada yer alan bütün dokuların incelenmesi sağlanır. Muayene öncesi hastalara uygulanan jel ile daha net görüntü alınması mümkün olur.

Ultrason Fiyatları

Ultrason fiyatları ve uygulamanın kimlere uygulanabileceği gibi konular hakkında bilgi almak için hastalar sağlık kuruluşları ile iletişime geçebilir. Ultrason fiyatları hakkında en doğru bilgi sağlık kuruluşlarından öğrenilebilir.

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı