Sponsorlu Bağlantılar

Makule Deliği Evreleri Nelerdir?

Makule Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği,  gözün retina tabakasına dışarıdan gelen ışığın hissedilmesi ve bunun beyne ileten birçok sinir hücrelerinden oluşur.  Yani bir fotoğraf makinesinde film şeritleri gibi tarif edilebilir.  Makula deliği makula denilen bölge ise bu tabakanın orta kısmında yer alır. Makula deliği erken teşhis edilmemesi durumunda ilerleyen bir hastalıktır.  Bu nedenle makula deliği rahatsızlığının erken teşhis ve tedavi edilmesi son derece önemlidir.  Yoksa hastalık gelişerek bir üst aşamaya geçer ve kalıcı olarak hastada görme kayıpları yaşanır.  Makula deliği üç aşamada oluşur.

  • Foveal ayrılmalar
  • Kısmi kalınlıkta oluşan delikler
  • Tam kalınlıkta oluşan delikler

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt tedavisi birkaç yöntemle yapılır.  Bunlardan bir tanesi lazerle katarakt tedavisi olarak bilinir. Göz içinde bulunan mercek ileri teknoloji cihazları ve lazer cihazıyla düzgün bir kesi atılarak çıkartılır.  Bilgisayar yardımıyla operasyon gerçekleştirilir ve göz içine yeni bir mercek yerleştirilir.  Bu işlem lazer teknolojisi ile yapılır.  Katarakt tedavisi genellikle dünyada kullanılan en ileri teknoloji ile yapılır. Operasyondan sonra hasta hızla iyileşmeye başlar ve günlük yaşamına dönebilir.  Bunun dışında katarakt tedavisi göz içine yapay mercek yerleştirilerek gerçekleştirilen bir operasyonudur.  Genellikle saydamlığını kaybeden ve net göremeyen hastalara yerleştirilen doğal mercek hastanın uzak yakın ve orta mesafedeki bütün kusurlarını ortadan kaldırır.  Bu operasyon ileri teknoloji katarakt tedavisi olarak kullanılan yöntemlerden biridir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt ilerleyen yaşta ortaya çıkan ve birçok kişinin sıklıkla karşılaştığı sağlık sorunudur.  Katarakt hastalığı görme seviyesinde ciddi anlamda görme kalitesinin bozulması ile teşhis edilir.  Katarakta göz merceği şeffaflığını yitirir ve kişinin görme kalitesi düşer.  Genellikle hasta sisli ve puslu gördüğünü giderek artan görme bozukluğu oluştuğunu ve ışığa karşı hassasiyetlerinin olduğu şikâyetlerinde bulunur.  Bunun yanı sıra hastada gözlerde ağrı,  sulanma,  kızarıklık ve en belirgin özelliği görme kaybı oluşur.  Ayrıca göz bebeğinin renginde de değişiklik görülür.  Katarakt ilaçla tedavi edilebilen bir hastalık değildir.  Bu nedenle kataraktın tek bir alternatif tedavisi vardır.  O da operasyondur.  Katarakt ameliyatı günümüzde yaygın olarak yapılmakta ve büyük bir oranda başarı ile sonuçlanmaktadır.

Makula Deliği Nedir ve Evreleri Nelerdir?

Makula deliği ciddi bir göz hastalığıdır.  Gözün yaşlanma döneminde göz içini dolduran vitreus denilen bir takım değişiklikler oluşur.  Bu değişiklikler görme merkezinde çekintilere sebep olur.  Bu çekintiler ilerler be makula deliği oluşur.  Makula deliği belirtilerinden en önemlisi görme de azalma eğri ve siyah bir nokta görülmesi,  okurken harflerin görülememesi gibi belirtilerle kendini gösterir.  Tedavi öncesinde anjiyografi yapılarak nasıl bir tedavi planının olacağına karar verilir.  Makula deliği ameliyatı lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir.  Makula deliği ameliyatına vitrektomi denir.  Vitrektomi operasyonunda sıvı temizlenerek makula bölgesinde yer alan çekintilere yol açan ince zar soyulur.  Ardından gözün içine bir türlü gaz enjekte edilir.  Ameliyattan sonra hastanın görmesi bu gaz etkisi ile oldukça azalır.  Bu azalma birkaç hafta devam eder. Makula deliği görme merkezinin ortasında oluşur.  Makula deliği hastalığında hastalarda görme merkezinde siyah bir leke oluşur ve bu leke hastanın görmesini oldukça etkiler.  Bu tür hastalar insanların yüzlerini seçme konusunda gazete okurken ayrıntılı bakmaları gerektiğinde net görün göremezler.  Retina bölgesi normal olduğu için çevresi çok fazla etkilenmez.  Makula deliği ile hangi faktörlerin etkili olduğu tam olarak bilinmemektedir.  Ancak vitreus adı verilen göz içinde bulunan sıvının zamanla birleşmesi görme merkezinde çekim kuvveti oluşturur.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı