Sponsorlu Bağlantılar

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği evreleri 4 evre şeklinde belirlenmiştir. Bu evrelerden hangisi gerçekleşirse gerçekleşsin hızlı bir şekilde tedaviye başlanılması gerekmektedir. Aksi takdirde ilerleyen makula deliği ile görme kaybına sebep olabilecek bazı durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Makula deliği oluşumu var ise hastada ilk önce görme ile ilgili sorunlar ortaya çıkar. Bulanık görme veya görüntülerde bozulma gibi sorunlar en ciddi şikayetler arasındadır. Makula deliği probleminin yanına retina dekolmanı eklenir ise Periferik görme ile ilgili sorunlar da ortaya çıkabilir

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt özellikle belli bir yaş grubunda en fazla karşılaşılan göz rahatsızlıklarından bir tanesidir. Göz içerisinde bulunan saydamlığını yitiren opaklaşmış lens kataraktın belirtisidir. Bu lensin iyileştirilmesi mümkün değildir. İlaç veya gözlük kullanımı gibi yapılan işlemler kataraktın iyileşmesine fayda sağlamamaktadır.

Geçmişten günümüze kadar katarakt tedavisi için ameliyat önerilmektedir. Geçmişte katarakt ameliyatı yapıldıktan sonra hastaların çok büyük numaralı gözlükler kullanması gerekir iken günümüzde mercek göz içine yerleştirildiği için yüksek numaralı gözlüklerin kullanılmasına gerek kalmamaktadır. Halk arasında en bilinen ve en fazla tercih edilen katarakt tedavisi yöntemlerinden bir tanesi lazer ile tedavi yani fakoemülsifikasyon dur.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt tedavisi yapılacağı sırada hastaya lokal veya genel herhangi bir anestezi işlemi uygulanmamaktadır. Hastanın gözüne o bölgeye uyuşturacak bir damla uygulanıp 15-20 dakika arasında katarak problemi çözüme kavuşturulur.

Fakoemülsifikasyon yönteminde hastanın gözünde küçük bir kesi gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen bu kesinin içerisine özel bir jel gönderilerek gözün dokularının korunması için yardım sağlanır. Gözün içerisinde oluşmuş olan saydamlaşmış bölge Fako adı verilen iğne ile parçalanır. Sonra bu parçalar çekilerek gözün tamamen yıkanması sağlanır.

Kesi uygulanan yere serum yapılarak hızlı bir şekilde iyileşme sağlanır. Kesiğe serum uygulamak kesinin hızlı iyileşmesini sağlığı için ameliyatın daha pratik olmasını sağlamaktadır. Katarakt tedavisi sırasında gözdeki parçaların temizlenmemesi veya retina bölgesinde yapılacak yanlış bir müdahale görme kaybına sebep olabilir fakat bu ihtimaller oldukça düşüktür.

Makula Deliği Nedir?

Göz farklı birçok evreden oluşmaktadır. Özellikle görmede renkli ve keskin görmeyi sağlayan bölge makuladır. Bu bölge retina içerisinde bulunmaktadır ve makula ismini almaktadır. 50 yaşından sonra özellikle kadın hastalarda bu bölge ile ilgili bir rahatsızlık oluşur ve bu rahatsızlığın ismi makula deliğidir. Makulada bulunan vitreusun yapısı bozulup büzüşerek makulsdan ayrılır ve burada bir doku kaybı oluşur. Oluşan doku kaybı bakıldığı zaman delik tarzında bir görüntü oluşturdu için bu hastalığa makula deliği denilmektedir.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliğinin vermiş olduğu belirtiler arasında çarpık görme, düz çizgilerin yamuk görünmesi gibi pek çok etken vardır. Makula deliği ile ilgili olarak yapılabilecek cerrahi müdahale sayesinde hastalığın tedavi edilebilmesi mümkündür. Hatta erken teşhis ile bu deliğin tamamen kapatılması dahi mümkündür. Fakat makula deliği evresi 4 evreden oluşur. Ve bazı hastalar görmede oluşan bu sorunları çok ciddiye almadıkları zaman bu evreler hızlı bir şekilde gerçekleşir ve hastalığın iyileşmesi zorlaşabilir. Bu sebeple herhangi bir görme bozukluğu, çarpık görme, göz kapalıyken ışık çakması gibi farklı belirtiler görülüyor ise muhakkak uzman bir muayene yaptırmanız gerekir. Makula deliğinin yansıra retina dekolmanı da gerçekleşir ise hastalarda Periferik görme engellenebilir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Gözle ilgili olarak yaşanan problemlerden bir tanesi retina dekolmanı olarak bahsedilen hastalıktır. Retina tabakasının içerisinde bulunan damar tabaka bu bölgeden ayrılarak retina duvarı ile retina arasında göz sıvısı dolabilir. Bu hastalığa retina dekolmanı denir. Retina bölgesinde görmeyi sağlayacak fotoreseptör hücreleri bulunur.

Bu fotoreseptör hücreleri retina tabakasındaki koroid den beslenmektedir. Retinadan ayrılması sebebiyle bu hücreler beslenemeyeceği için görüntülerin beyne iletilmesi mümkün olmaz ve zaman içerisinde görme ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Retina dekolmanı ile ilgili olarak hastaların en sık bahsetmiş oldukları konulardan bir tanesi görüntüde perde bulunması veya gözün önünde siyah nokta, leke örümcek ağı gibi bazı engellilerin olduğunu söylemeleridir.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı