Sponsorlu Bağlantılar

Kurşun Cam Neden Bu Kadar Önemlidir

Nükleer radyasyonda güvenlik, son dönemde adı duyulan konular arasında yer almakta.. Nükleer enerji kaynakları ve nükleer güvenliğin sağlanması son derece önemli bir konu. Bu konuda yurt içi ve yurt dışında birçok proje yürüten Tok Medikal ve İstanbul Kurşun Sanayi Firmalarının yönetim kurulu başkanı Burak Tok ile ülkemizde kurulan Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili bir röportaj yaptık.

Nükleer Santral Gerekli Midir?

Öncelikle merhaba, 3. Dünya ülkesi dediğimiz ülkelerde bile onlarca nükleer santral mevcutken ülkemizde geç kalınmış ama nihai olarak yapımına başlanmış bir proje.

Nükleer Santral Tehlikeli Midir?

Şu an kurulan nükleer santraller en üst teknoloji ile, bütün güvenlik önlemleri alınarak kurulmaktadır. Ülkemiz teknik olarak bu seviyeye ulaşmış olup, profesyonel bir denetim mekanizmasına sahiptir.

Nükleer Alanda Neler Yapıyorsunuz?

Nükleer alanda radyasyon güvenliği ürünleri tasarımı ve üretimi yapıyoruz. Tıbbi, endüstriyel ve nükleer radyasyonda her üç dalda hizmet verebilen Türkiye’nin ilk işletmesiyiz. Çeşitli nükleer kaynakların bulundurulması, aktivitesi ve taşınması konusunda özel projeler yapmaktayız. Firmamız uluslararası görevli denetim kurumlarından kalite ve projelendirme yetki belgelerini almıştır.

Kurşun Cam Neden Bu Kadar Önemlidir?

Radyasyon kalkan camı, evlerin ve hatta binaların inşası ile daha popüler hale gelmeye başlamıştır. Bunun arkasındaki ana sebep, malzemenin sunduğu radyasyon koruma faktörünün piyasada bulunan diğer tüm malzemelerden çok daha fazla önemli olmasıdır. Ayrıca radyasyon kalkan camın çeşitli faydaları da vardır. Örneğin, inanılmaz derecede serttir, bu da onu çok dayanıklı hale getirmeye ve bu konuda herhangi bir sorun yaşamadan büyük önlemde hem ışık hem de güvenlik yönünden önemlidir. Aslında, kurşun cam sertliği o kadar serttir ki, herhangi bir zarar görmeden, sıcaktan soğuğa kadar her türlü ısıya dayanabilir.

Kurşun Levha Nerelerde Kullanılır?

Kurşun levha, yüksek miktarda kurşun içeren özel bir kurşun esaslı alaşım türüdür ve bu nedenle kaplama projelerinde kullanım için çok etkilidir. Bu kurşun bazlı plakaların çeşitli kullanımları vardır; bunların arasında en popüler olanı kurşun cam modelleridir. Bunun dışında, lehimleme demirleri, bıçaklar, otomotiv bağlantıları ve hatta tuzlu su tankları ve boruları gibi çeşitli uygulamalarda da kullanılmıştır. Çeşitli farklı kaplama seçenekleri mevcuttur ve kullanmakta olduğumuz kurşun levha türü, özel ihtiyaçlarınıza ve gereksinimlerinize bağlı olarak kurşun cam modellerimizde kullanılmaktadır.

Galvanizli çelik üzerindeki kurşun kaplama ürünlerinin kalitesi, sıcak daldırmada uygulanan işleme göre görünmektedir. Kurşun Kaplama için çeşitli deneyler yapılarak ve nihayet nihai sonuç elde edilir. Kurşun kaplama, sıcak daldırma işlemi ile saf galvanizli çelik veya demir ve hatta paslanmaz çelik üzerinde de elde edilebilir. İstanbul Kurşun ve Metal Sanayi olarak ürünlerimiz için tüm sertifikalarımız mevcuttur. Kurşun Cam kullanırken aklınıza takılan hiçbir güvenlik sorununu ortaya çıkarmamak için profesyonel kadromuz ve Ar-Ge ekibimiz ile çalışmalara devam etmekteyiz.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı