Gündem

Küresel piyasalardan bayram hediyesi

Uzun bayram tatili sonrası pozitif bir küresel konjonktür ile haftaya başlıyoruz. Delta varyantının yayılmaya devam etmesine rağmen ABD borsaları yeni zirveler yapmaya devam ediyor. Enflasyondaki yükselişe rağmen tahvil faizleri düşük seyrediyor. Gidecek yeri olmayan bireysel yatırımcılar hisse senedi piyasalarındaki satışları alış fırsatı olarak görmeyi sürdürüyor.

Piyasa fiyatlamaları delta varyantının ekonomileri kapatacak yıkıcı bir güç olmadığı görüşümüzü teyit ediyor. Salgının yayılma hızındaki artışa rağmen ekonominin açılmasına duyarlı sektörlerdeki satış dalgası büyük ölçüde tersine döndü. Havacılık, enerji, demir-çelik, otomotiv gibi büyümeye duyarlı sektörler haftalık bazda bakıldığında toparlıyor.

Hiç şüphesiz, tüm gemileri yüzdüren bir alış dalgasıyla karşı karşıya değiliz. Teknoloji şirketlerine sınırlamalar getiren Çin hisseleri haftaya %4’e yakın kayıpla başlıyor. Bölgesel kapanmalar nedeniyle Asya borsaları genelde satıcılı bir seyir izliyor.

Uzun bayram tatili sonrası Türkiye piyasalarında hafif pozitif bir açılış bekliyoruz.Kapalı olduğumuz dönemde S&P 500 %3’ün üzerinde yükselirken, gelişmekte olan piyasalar %0,5 değer kaybetti. Türk lirası ve Türkiye ETF gelişmekte olan ülkelere göre pozitif ayrıştı.
Sabah Çin borsasında görülen satış nedeniyle Türkiye piyasalarında önemli bir yayılma etkisi beklemiyoruz. Borsa İstanbul ile ABD ve Avrupa borsaları arasındaki korelasyon Asya borsalarına göre çok daha yüksek.

Teknik olarak bakıldığında endeks için destek ve direnç seviyeleri 1.350 ve 1,370 öne çıkıyor. Sabah itibariyle Türk lirasında görülen satışlar sertleşirse kısa vadeli yatırımcılar 1.340 altı seviyeleri zarar durdurmak için kullanılabilir.

Sektör bazında bakıldığında, vaka sayısındaki artış nedeniyle Avrupa havayolu hisselerindeki baskı Türkiye havayolu şirketlerine yansıyabilir. Demir çelik hisselerinde kar beklentisiyle güçlü performans devam edebilir.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı