Ekonomi

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Avrupa piyasaları Almanya özelindeki politik gelişmelerin desteğinde alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasalarının Şükran günü tatili sebebiyle kapalı olurken, Avrupa piyasaları bölge özelindeki gelişmelerle hafif alıcılı seyir izledi. Özellikle politik cephede Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP partileri arasında üçlü bir koalisyonda uzlaşılması salgın endişelerine karşın piyasalardaki iyimserliğin temelini oluşturdu. Almanya’nın yeni Başbakanı Olaf Scholz oldu. Salgın endişeleri cephesinde de, İtalya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, daha sıkı Covid önlemleri getirileceğini; Almanya’nın ise yeni bir kapanmadan kaçınarak ve gelen koalisyonun daha sıkı Covıd pasaport kurallarının orada artan vakaları hafifletmeye yardımcı olup olmadığını beklemek ve görmek istediği bildirildi. Bununla birlikte, gelen Alman lider Scholz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, hedeflenen gruplar için aşıların zorunlu hale getirileceğini söyledi. Almanya 10 yıllık tahvil faizleri dün %-0,25’li seviyelere ılımlı geri çekildi. DAX endeksi %0,25 yükselişle 15.917,98 seviyesinden kapanırken, FTSE 100 endeksi %0,33 artışla 7.310,37 seviyesinden kapandı. CAC 40 endeksi ise %0,48 yükselişle 7.075,87 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise, salgına dair yeni varyant gelişmelerinin riskli varlılardan kaçışı tetiklemesi nedeniyle satıcılı seyir görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinin dün çok sayıda mutasyona sahip yeni bir varyantı tespit ettikleri yönündeki açıklamaları piyasalardaki görünümün temelini oluşturuyor. Yeni varyantın, Delta türünden daha bulaşıcı olabileceği ve mevcut aşıların varyanta karşı daha az etkili olabileceğine yönelik endişelerle satışlar derinleşti. DSÖ bugün aşılar ve tedavilerin yeni varyant üzerindeki etkilerini tartışmak için özel bir toplantı yapacak. Bu arada, Güney Afrika Sağlık Bakanı Phaahla’nın varyantın Hong Kong’da tespit edildiği yönündeki açıklaması ile Hang Seng endeksinde kayıpların %2’yi aştığını izliyoruz. ABD vadeliler cephesinde de bu sabah negatif seyir söz konusu. Bugün yurt dışında veri akışı sakin seyredecek. Bu arada ABD piyasaları da Şükran Günü tatili nedeniyle erken kapanış yapacak.

Gelecek gündemde neler var? Önümüzdeki Pazartesi günü ABD’de bekleyen konut satışları ve Dallas Fed imalat endeksi verisi takip edilecek. Bekleyen konut satışları Ekim ayı verisinin aylık bazda %0,7 artış göstermesi bekleniyor. Dallas Fed imalat endeksi Kasım ayı verisinin de aylık bazda 2,4 puan artışla 17 seviyesine yükselmesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de tüketici güveni Kasım ayı verisinin revizyonu izlenecek. Hatırlanacağı üzere öncü veri aylık bazda 2 puan düşüşle -6,8 seviyesine gerilemişti. Asya cephesinde de Japonya’da perakende satışlar verisi takip edilecek. Veriye ilişkin piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere veri Ekim ayında yıllık bazda %0,5 düşüş kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu