Ekonomi

Küresel piyasalar

ABD’de fiyatlamalar: Güçlü veriler ve bilançoların desteğiyle rekor yüksek seviyelere ulaştı

Dün ABD piyasaları, beklentiyi aşan konut ve inşaat verilerine ek olarak, güçlü gelen bilançolarla alıcılı seyir izledi. ABD’de konut başlangıçları Temmuz ayı verisi aylık bazda %22,6 artışla 1,50 milyona yükselirken, inşaat izinleri de %18,8 artarak 1,49 milyon seviyesinde gerçekleşti. Bilançolar cephesinde, Walmart’ın net karı yıllık bazda %79 artışla 6,48 milyar dolar seviyesine yükselirken, hisse başına düşen net karı da önceki yılın aynı dönemindeki 1,26 dolardan 2,27 dolar seviyesine yükselerek beklentinin hafif üzerinde geldi. Home Depot’un net karı da önceki yılın aynı dönemine göre %25 yükselişle 4,33 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece, şirketin hisse başına düşen net karı 3,17 dolardan 4,02 dolar seviyesine yükselerek beklentinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Ek teşvik paketi tarafında, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi’nin uzlaşabilmek için teklif ettikleri bütçeyi azaltabileceklerini söylemesi de çıkmaza giren sürece ilişkin olumlu bir gelişme olarak öne çıktı. S&P 500 endeksi %0,23 artışla rekor yüksek seviye olan 3.389,78 puandan kapanırken, Nasdaq endeksi %0,73 değer kazancıyla 11.210,84 puan seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi ise %0,24 düşüşle 27.778,07 puandan kapandı. Sektörler cephesinde, teknoloji sektörü hisselerindeki yükselişlerin endekslerineyrinde belirleyici olduğu görülürken, perakende sektörü hisselerinin beklentiden güçlü gelen Walmart ve Home Depot bilançolarına rağmen sınırlı artışlar sergilediği görüldü.

Avrupa’da fiyatlamalar: Derinleşen ABD-Çin gerginliği sebebiyle satıcılı seyir izledi

Dün Avrupa piyasalarında, ABD’nin son Huawei hamlesi ile pekişen ABD-Çin gerginliği ve ek teşvik paketine ilişkin devam eden çıkmazın büyüme görünümüne ilişkin öne çıkardığı soru işaretleriyle satıcılı seyir görüldü. DAX ve CAC 40 endeksleri sırasıyla %0,30 ve %0,68 düşüşler kaydederken, FTSE 100 endeksi %0,83 geriledi. Sektörler cephesinde, bankacılık ve enerji sektörü hisselerinde kayıpların %1’i aştığı takip edildi.

Asya’da fiyatlamalar: Sakin seyir izliyor

Bu sabah Asya piyasaları sakin seyir izliyor. Nikkei endeksi %0,29 artış kaydederken, S&P ASX 200 endeksi %0,94 yükseliyor. Hang Seng endeksinde ise sabah seansında tayfun sebebiyle durdurulması ile %0,30 düşüş görülürken, Taiwan Weighted endeksi %0,63 ekside. Shangai endeksi de %0,16 ekside fiyatlanıyor

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı