Ekonomi

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Teknoloji sektörü hisselerindeki düşüşler öncülüğünde ekside kapandı

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu?

Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, vaka sayılarındaki artış ve teşvik paketi cephesinde belirsizlikler eşliğinde yatırımcıların seçimlere hazırlandığı zorlu haftayı tamamlarken, teknoloji sektörü hisselerinde yaşanan düşüşler öncülüğünde ekside kapandı. Nasdaq endeksi 2,64% düşüşle 10.911,59 puandan kapanırken, S&P 500 endeksi 1,5% değer kaybıyla 3.269,96 puandan kapanış yaptı. Dow Jones endeksi ise %0,6 düşüşle 26.501,60 puandan kapandı. Haftalık bazda Dow Jones ve S&P 500 endeksleri sırasıyla %6,5 ve %5,6’lık düşüşlerle Mart ayından bu yana büyük haftalık kayıplarını verirken, Nasdaq endeksi de %5’i aşan değer kaybıyla Mart’tan beri en kötü haftalık performansını gösterdi. Teşvik görüşmeleri cephesinde Washington’da Senato Çoğunluk Lideri McConnell Senato’yu 9 Kasım’a ertelemesi, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin Salı günkü seçimlerden önce yeni mali teşvik konusunda bir anlaşmaya varma olasılıklarını azaltıyor. Bu arada Hazine Bakanı Mnuchin, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’yi durdurulan müzakerelerin durumunu yanlış yorumlamakla suçlayarak, bunu “siyasi bir numara” olarak nitelendirdi. NBC ve Wall Street Journal tarafından yapılan son ankete göre, seçime 2 gün kala Demokrat aday Joe Biden, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın 10 puan önünde bulunuyor. Hisseler cephesinde, Twitter hisseleri, uygulamanın kullanıcı artış oranının beklentilerin altında kalması nedeniyle %21’in üzerinde değer kaybetti. Facebook hisseleri de, Kanada ve ABD’de aktif kullanıcı sayısında görülen beklenmedik düşüş nedeniyle %6,3 geriledi. Alphabet hisseleri ise Google’ın beklentilerden güçlü gelen finansallarının ardından %3,8 yükselerek, benzerlerinden pozitif ayrıştı. Aylık bazda ise Ekim ayında ABD endeksleri Mart ayından beri ilk kez negatif performans gösterdi. Dow Jones endeksi bu ay %6 düşüş kaydederken, S&P 500 ve Nasdaq endekslerinde değer kayıpları %5’i aştı.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasaları, yükselişini altıncı aya taşıyarak beklentileri aşan Çin imalat PMI verisinin, Çin ekonomisinin salgın sonrası performansına ilişkin olumlu işaretler vermesi ile genel olarak pozitif eğilimli seyir izliyor. Ancak Avrupa cephesinde son beş haftada vaka sayılarının ikiye katlanmasının beraberinde İngiltere’de ülke çapında karantina kararının alınması salgının seyrine ilişkin endişeleri ön planda tuttuğunu belirtmek isteriz. Diğer yandan, ABD’de 100.000’e yaklaşan vaka sayılarının beraberinde, yarın ABD’de gerçekleşecek başkanlık seçimi sonrası yaşanabilecek potansiyel çekişmeler piyasalarda belirsizlik unsurunu güçlendirdiğinden ABD vadeliler tarafında yatay görünümün hakim olduğunu gözlemliyoruz

Bugün ABD ve Euro Bölgesi’nde Markit PMI verilerinin revizyonları izlenecek. ABD özelinde ayrıca ISM imalat PMI verisi gündemimizde olacak. Aylık bazda 0,1 puan artışla 53,3 seviyesinde, piyasa beklentisinin hafif altında gerçekleşen ABD imalat PMI Ekim ayı öncü verisinin bu seviyede teyit edilmesi bekleniyor. ABD PMI verilerinin genel olarak, ABD ekonomisinin Euro Bölgesi ekonomisinden pozitif ayrışmaya devam ettiğine işaret ettiğini hatırlatmak isteriz. ABD ISM imalat PMI Ekim ayı verisinin aylık bazda 0,2 puan artışla 55,6 seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Euro Bölgesi’nde de aylık bazda 0,7 puan artışla 54,4 seviyesinde beklentinin üzerinde gerçekleşen imalat PMI Ekim ayı öncü verisinin aynı seviyede teyit edilmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var?

Bu hafta ABD özelinde, istihdam verileri takibimizde olacak. ADP Özel Sektör İstihdam Artışı verisinin Ekim ayında aylık bazda yatay seyir izleyerek 750.000 seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Tarımdışı istihdam verisinin de önceki aya benzer olarak 635.000 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Ayrıca Kasım ayı FOMC toplantısı da gündemimizde olacak. Toplantıda faizlerde değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Euro cephesinde ise perakende satışlar, ÜFE ve PMI verileri izlenecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı