Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz? Küresel piyasalarda Fed’in enflasyonla mücadele taahhüdü doğrultusunda agresif faiz artırımları beklentisinden kaynaklı satış dalgasının devam ettiğini görmekteyiz. ABD hisse senedi piyasalarının günü sert düşüşlerle tamamlamalarının ardından bu sabah Asya’da da negatif fiyatlamalar hâkim. Japonya endeksleri yaklaşık %2,8 düşüşlerle bölgedeki kayıplara öncülük etmekte. Çin, Hong Kong ve bölgedeki diğer önemli piyasalarda da satışlar etkili. ABD endeks vadelileri güne düşüşle başlangıcı işaret etmekte. Enflasyon endişeleri ve Fed fazi artırımı beklentileri güçlenirken hazine tahvili faizlerindeki artış devam ediyor. İki yılın en yüksek seviyelerinde seyreden ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün %1,89’un üzerini gördü. 10 yıllıkların faizi yıla %1,5 civarında başlamıştı. Piyasanın kısa vadeli faiz beklentilerini yansıtan 2 yıllıkların faizi ise iki yıldan beri ilk kez dün %1 seviyesini aştı. Emtia tarafında; petrol fiyatları (Brent) bu hafta Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkentine yapılan drone saldırısının ardından varil başına 87,25USD ile 2014’ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Kahramanmaraş’ta Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı’nın yaklaşık 511’inci kilometresinde dün akşam saatlerinde meydana gelen, sebebi bilinmeyen patlamanın 450bin varillik petrol transferini durdurmasının da petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturabileceği beklenmektedir. Yurt içinde Borsa İstanbul tarafında yaşanan sert düşüşte Rusya-Ukrayna krizinde görünümün kötüleşmesi, buna bağlı olarak Rusya borsasında %8 kayıp yaşanması ve Fed’in parasal sıkılaştırma beklentilerinin küresel risk iştahını baskılaması ile düşüşü hızlandıran teknik seviyelerin çalışması sıralanabilir. Bununla birlikte öne çıkan yeni bir unsur olmaması dolayısıyla düşüşün devamında teknik seviyelerin önemli olacağını düşünmekteyiz. BIST100 Endeksi’nin güne satıcılı başlamasını beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün Avrupa pay endeksleri, %0,30-1,71 aralığında değişen oranlarda düşüş kaydederek negatif görünüm ortaya koydu. DAX Endeksi %1,01, FTSE 100 Endeksi %0,63 ve CAC 40 Endeksi %0,94 düştü. EUR/USD paritesi %0,78 oranında düşerek 1,132’ye kadar geriledi. Böylece parite yaklaşık 5 işlem günü önce yukarı yönlü olarak kırdığı yatay kanalın yeniden içine girmiş oldu. Dolar Endeksi (DXY) ise %0,52’lik artış ile 95,7 puanın üzerine yükseldi. Bölgenin lokomotif ülkesi Almanya’da yatırımcı güveni (ZEW), ekonomik toparlanmanın hızlanacağına dair beklentilerle Temmuz ayından bu yana en yüksek seviye olan 51,7’ye yükseldi. Piyasa beklentisi 32’de bulunuyordu. ABD tarafında pay endeksleri haftaya Nasdaq Bileşik Endeksi’nin %2,6’lık düşüşü öncülüğünde negatif görünüm sergileyerek başladı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 8,9 baz puanlık artış ile %1,875’e yükseldi. Yaklaşık son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaşan 10 yıllıklar küresel pay endeksleri üzerinde etkili oldu. Ayrıca ons altın da %0,30’luk değer kaybına uğrayarak 1.814 USD’ye geriledi. Emtia grubundan Brent Petrol ise %0,89 oranında artış yaşayarak varil başına 87,4 USD’ye kadar yükseldi.

BİST100 Endeksi dün günü kapanışa doğru gelen sert satışlardan kaynaklı olarak %5,08 düşüş ile 1.979,83 puandan tamamladı. Endekste düşüşün %5’e ulaşmasının ardından saat 17.32.21 itibarıyla devre kesici sistemi devreye girdi. Böylece Endeks, küresel borsalardan negatif ayrışmış oldu. USD/TRY kuru günü %0,66’lık artış ile tamamlarken EUR/TRY kuru ise paritedeki düşüşten kaynaklı olarak bir miktar gerileme ile sonlandırdı. Kur tarafından bir miktar destek bulan gram altın 789 TL oldu. TCMB’nin Kasım ayına ilişkin açıkladığı verilere göre konut fiyatlarında yıllık artış %50,5 ile yeni rekor seviyeye yükseldi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı