Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Fed’in iki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından açıklayacağı para politikası kararları öncesinde Asya piyasalarında önemli bir hareketlilik görmemekteyiz. Bu sabah Japonya hisseleri bir miktar yükselirken Çin ve Hong Kong’da endeksler dalgalı seyretti. Çin’de yeni konut fiyatlarından perakende satışlara kadar büyümenin yavaşladığını işaret eden bir dizi veri de risk iştahının azalmasında etkili oluyor. Ayrıca, yeni varyanta ilişkin öncü bilimsel çalışmaların, aşıların yeterli koruma sağlamayabileceğini işaret etmesi küresel ölçekte kısa vadeli risk algısının bozulmasında önemli bir rol oynamakta. Bugün küresel veri takviminde Fed’in para politikası kararları öne çıkıyor. Piyasa Fed’in Kasım’da başladığı tapering’e hız verip vermeyeceği konusuna odaklanacak. Kasım’da başlayan sürecin mevcut durumda 2022 ortasında tamamlanması planlanıyor. Varlık alımlarının azaltılmasına hız verilmesi durumunda piyasanın faiz artırımı beklentilerinde artış görülebilir. Ancak Fed yetkililerinin faiz artırımı tahminlerinde belirgin bir artış olmadığı sürece beklentilerin fiyatlanmış olmasından dolayı hisse senedi piyasalarında volatilite artışının sınırlı kalacağını düşünmekteyiz. Bu bağlamda Fed’in güncelleyeceği çeyreklik büyüme, enflasyon ve faiz projeksiyonları da takip edilecek. Son noktasal grafik politika yapıcıların yarısının 2022’de bir ya da iki faiz artırımı beklediğini, ancak faiz artırımı için fikir birliğinin 2023 yılını işaret ettiğini gösteriyordu. Başkan Powell’ın “geçici enflasyon” söyleminden vazgeçildiğini açıklamasının ardından bugünkü basın toplantısında enflasyon beklentilerine ilişkin gelebilecek sözel sinyaller de piyasa beklentileri açısından önemli olacaktır. Zira geçen hafta açıklanan veriler ABD’de tüketici fiyatlarının Kasım’da yıllık %6,8 ile 1982’den bu yana en sert yükselişini yaptığını göstermişti. Dün yayınlanan veriler ÜFE artışında Kasım’da yıllık %8,6 ile rekor kırıldığını işaret etti. Dün ABD endekslerinin düşüşle kapatmalarının ardından vadeli kontratlar pozitif bir açılışı işaret etmekte. Borsa İstanbul tarafında yükseliş serisine devam eden BIST100 Endeksi’nde yukarı yönlü seyrin sürmesini beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endekslerinde DAX Endeksinin %1,08’lik düşüşü öncülüğünde negatif görünüm ortaya kondu. CAC 40 Endeksi %0,69 düşerken FTSE 100 Endeksi yatay satıcılı oldu. EUR/USD paritesi %0,25’lik düşüş ile 1,125 seviyesinde işlem gördü. Avrupa İstatistik Ofisi tarafından yayımlanan Ekim ayı verilerine göre AB’de sanayi üretimi, bir önceki aya kıyasla %1,2 ve geçen yılın aynı dönemine göre de %3,6 yükseldi. Söz konusu dönemde AB ülkeleri arasında aylık bazda sanayi üretiminde en fazla artış %3 ile Almanya ve Slovakya’da gerçekleşti. ABD endeksleri de Nasdaq Bileşik Endeksi’nin %1,0’i aşan düşüşü öncülüğünde negatif görünüm sergilediler. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1,9 baz puan artarak %1,44’e yükseldi. Dolar Endeksi (DXY), %0,26 oranında artarak 96,5 puanın üzerine çıktı. Brent Petrol %1,25’lik düşüş ile varil başına 73,4 USD’ye geriledi. Değerli metallerden altın ise ons bazında %1,0’e varan değer kaybı ile 1.771 USD’ye kadar geriledi. ABD’de ÜFE; Kasım’da tahminleri aşarak aylık %0,8, yıllık bazda ise %9,6 arttı ve böylece 2010’dan beri en yüksek seviyeye çıktı.

BİST100 endeksi dün günü, %2,68’lik artış ile küresel borsalardan pozitif ayrışarak tamamladı. Endekste bankacılık öncülüğünde yaşanan artışta gün ortasından sonra gelen alışlar etkili oldu. USD/TRY ve EUR/TRY kurları sırasıyla %4,09 ile %3,82 arttı. Gram altın ise kur tarafından bulduğu bu destek ile %3’ten fazla arttı ve 820 TL’de günü tamamladı. Tarım-ÜFE; Kasım ayında aylık bazda %4,57, yıllık bazda ise %24,35 arttı. Böylece endekste Ocak 2019’dan bu yana son 34 ayın en sert aylık yükselişi gerçekleşti

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu