Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Küresel piyasalarda yeni Kovid varyantlarına ilişkin haber akışına paralel olarak dalgalanmanın sürdüğünü görmekteyiz. Bu sabah Asya hisse senedi piyasalarında satış ağırlıklı karışık bir görünüm hâkim. Japonya, Çin ve Hong Kong’da satıcılı işlemlerin ağırlıkta olduğu görülmekte. Yeni varyant endişelerine karşın Çin’de bu sabah açıklanan resmi PMI verisinin imalat faaliyetlerinin Kasım’da beklenmedik ölçüde arttığını işaret etmesi Asya’da iyimserliği bir miktar artırdı. Ancak ABD endeks vadelileri dünkü güçlü alımların ardından satıcılı başlanacağını işaret etmekte. Hafta başında belirttiğimiz üzere pandemi ile ilgili haber akışına bağlı olarak küresel hisse piyasalarında kısa vadede yüksek volatilitenin sürmesi beklenebilir. Dünya genelinde tedbir kısıtlamalarına ilişkin kararlar, yeni varyantın etkisi ve mevcut aşıların yeni varyant karşısındaki etkinliğine ilişkin gelişmeler orta vadede majör merkez bankalarının para politikaları ve piyasanın yönünde ana belirleyici olacaktır. Zira Fed Başkanı Powell’ın yeni varyantın Fed’in fiyat istikrarı ve azami istihdam hedefleri için riskler oluşturduğunu ifade etmesinin, faiz artırımlarının ötelenebileceğine ilişkin beklentileri artırdığını görmekteyiz. Bugün yurt dışı veri takviminde Euro Bölgesi Kasım ayı TÜFE artışı ve ABD’de tüketici güveni verileri izlenecek. Yurt dışında 3Ç21 GSYİH rakamları gelecek. Foreks anketi beklentisi yıllık %8,0’lik bir büyümenin gerçekleştiğini işaret etmekte. İkinci çeyrekte GSYİH yıllık %21,7 artarken faaliyetler bazında hizmetler %45,8, sanayi %40,5, inşaat %3,1, tarım %2,3 büyüdü; finans ve sigorta faaliyetleri %22,7 azaldı. Borsa İstanbul tarafında küresel piyasalara paralel olarak yüksek volatilite devam edebilir. Ancak kısa vadeli yükseliş trendinde teknik olarak net bir bozulma olmadığını düşünmekteyiz. BIST100 Endeksi’nde 1.792-1.801 seviyelerinin korunması ile mevcut güçlenme devam edebilir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde %0,50’den fazla artış kaydedilerek pozitif görünüm ortaya kondu. DAX Endeksi ise yatay alıcılı oldu. EUR/USD paritesi %0,25’lik düşüş ile 1,13’ün altına geriledi. Almanya’da tüketici fiyatları Kasım’da tahminleri aşarak %5,2 ile 1992’den beri en yüksek seviyeye ulaştı. AB uyumlu TÜFE de yıllık %6,0’ya yükseldi. İspanya’da da enflasyon Kasım ayında artan gıda fiyatlarının etkisi ile %5,6 yükselerek 30 yılın en yüksek seviyesine tırmandı. ABD endeksleri ise Nasdaq Bileşik Endeksinin %1,88 oranında artışı öncülüğünde pozitif bir görünüm ile haftaya başladı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 3,9 baz puanlık artış ile %1,52’ye yükseldi. Sınırlı miktarda artan Dolar Endeksi (DXY) 96,2’ye ulaştı. Brent Petrol, %2,0’den fazla düşerek varil başına 73 USD’nin hemen altında işlem gördü. Ons altın ise %0,65 oranında değer kaybederek 1.784 USD’ye geriledi. ABD’de bekleyen konut satışları endeksi, Ekim’de aylık bazda %7,5 artarak piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde yükseliş gösterdi ve 125,2 oldu. BİST100 endeksi dün %1,82 oranında artarak 1.808,79 oldu ve böylece haftanın ilk işlem gününde pozitif kapanış yaptı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları yapılan açıklamaların da etkisiyle paralel bir şekilde %3,50’den fazla artış kaydetti. Kur tarafındaki bu artıştan destek bulan gram altın da %3,20 oranında değerlenerek 735 TL’de fiyatlandı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre Ekim ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre %40,1 azalarak 2,4mlr USD’den, 1,44mlr USD’ye geriledi. Buna karşın ekonomik güven endeksi Ekim ayında 101,4 iken, Kasım ayında %2 oranında azalarak 99,3 değerine düştü. Böylece endeks 4 ay sonra eşik değerin (100) altını gördü.

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu