Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kayması Ameliyatı Nedir?

Göz Kayması Ameliyatı Nedir?

Gözlerde meydana gelen hasar genetik faktörlerden de kaynaklanabilir. Eğer ailede birinde göz rahatsızlığı varsa bu sorunun çocuklarda görülme olasılığı yüksektir. Bu sorunlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka düzenli göz kontrollerine gidiniz. Konulacak olan erken teşhiste, sorunun önüne kısa süre içinde geçmek mümkündür. Gözlerde meydana gelen kayıp, sosyal hayatın kötü etkilenmesine sebep olur. Gözlerde oluşan kayma durumu, toplumda görülme olasılığı %2-4 arasında değişim gösterir. Bu yüzden gerekli olan durumlarda ameliyatın gerçekleşmesi gerekir. Ameliyatta göz kürenin dışındaki kasa yapılan müdahaledir. Burada bulunan güçsüz kaslar tespit edilr ve güçlendirilmesi ya da normal şartlar altında çok fazla güce sahip olan kasların gücünü biraz azaltmak için yapılan müdahaledir. Göz kayması ameliyatı, gerçekleştikten sonra gözlerdeki paralelliğin tekrardan sağlanmasına yardımcı olunur.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Halk arasında bu göz sorunu şaşlık olarak bilinmektedir. Göz kaymasında oluşan sorun normal birey tarafından fark edilir. Genellikle gözün paralel olması durumunda şekil bozukluğuna uğrar. Gözler aşağıya, yukarıya veya burun köküne doğru kayması sonucunda ortaya çıkar. Şaşlık sorunu yaşayan herkesin yediden yetmişe fark etmeksiniz göz kayması ameliyatı gerçekleştirilir. Ameliyatın gerçekleşmesi durumunda hastanın yaşı ve yaşadığı sorunun ne derecede olduğu hakkında incelemeler yapıldıktan sonra gerçekleştirilir.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Göz kayması tedavisi, için başvurulan işlem ameliyattır. Çünkü bu sorunun ilerlemesi durumunda en etkili tedavi yöntemi de ameliyat yer alıyor. Ameliyat fiyatları da bu konuda en fazla merak edilen durumlardan biridir. Fakat fiyat konusunda kesin olarak bilgi vermek doğru olmaz. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilen muayene sonrasında kişinin yaşı, göz kayması durumu ve ne derecede olduğu tespit edilir. İncelemeler sonrasında fiyatlandırma hakkında tarafınıza bilgi verilmiş olur.

Gözlerin farklı yönlere bakması ve paralelliğin bozulması durumunda göz kayması ameliyatı, gerçekleştirilir. Gözlerde meydana gelen sorunların çeşitli sebepleri vardır. Göz sorunları çocukluktan ve bebeklik döneminden gelen bir durumdur. Bu yüzden çocuklarınızı düzenli olarak göz kontrollüne götürmeyi ihmal etmeyin. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi göz rahatsızlığında da önemli yere sahiptir.

Göz Kayması Tedavisi Yöntemleri

Normal şartlar altında gözler üç boyutlu görür. Fakat göz kayması sorunu oluşması durumunda görüşte derinlik kaybolur ve durum bozulmuş olur. Göz kayması tedavisi ile sorununu giderilebilmesi için denge sağlanmak için egzersizler yapılır. Egzersiz sırasında zayıf olan gözün sağlam göz ile uyumu sağlanmaya çalışılır. Tedavi yöntemleri arasında göz kusurunu giderebilmek için gözlük kullanılmış olur. Gözlük ile tedavinin başarılı sonuç vermesi mümkündür. Bu yüzden göz kayması tedavisi için oldukça etkili bir yöntemdir.

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda göz kayması tedavisi, erken teşhis konulması durumunda, etkili ve başarılı sonuç alma oranı yüksektir. Çocukluk ve bebeklik döneminde göz kaslarındaki zayıflık giderilebilir ve iki göz arasında kurulan denge sağlanabilir. Tedavide birçok etkili yöntem kullanılır. Çocuklarda göz kayması tedavisi, genellikle gözlük ile kontrol altına alınması mümkündür. Hem kullanışlı hem de tedavi edebilme özelliğine sahip olduğu için çok fazla tercih edilir. Eğer tedavide gözlük işe yaramazsa ve herhangi bir düzelme gerçekleşmeyip, sorun kötüye gidiyorsa; mutlaka cerrahi düzeltme uygulaması gerçekleştirilmelidir. Gözlük tedavisinin yetersiz kalması durumunda cerrahi uygulama çözüm yoludur. Çocuklarda göz kayması tedavisi ameliyat ile giderilebilen bir durum olduğu için göz kaslarını düzelterek, kontrol altına alınabilir. Çocuklarda görülen göz kaymasın sadece genetik faktörlerden değil, çeşitli sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı