Sağlık

Fazla Alınan D Vitamini Tehlike Saçıyor

Kış sezonunda hastalıkların yükseliş göstermesinden ötürü alınan takviye besinler arasında en çok tüketilen D vitamininin aşırı fazla tüketilmesi yarardan daha çok zarar veriyor. Gün içinde yüksek oranda D vitaminin kullanılması daha fazla yarar sağlayacağı yönünde mevcut olan düşünce komple yanlış bir düşüncedir. Aşırı miktarda kullanılan D vitamini vücutta vitamin fazlalığı sağlamasından ötürü oldukça zararlıdır.

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda kişilerin genelinde aşırı dozda kullanılan vitaminlerin lüzumsuz olduğunu ve potansiyeli nedeniyle de faydalı olmadığı belirtildi. Vitamin alımında yeterli desteğin alınıp alınmaması yönündeki düşünceler içinse günde 1000 IU gibi orta seviyelerde veya daha küçük biçimde D vitamini alınmasının çok daha yerinde olacağı belirtildi.

D Vitamininde JAMA Sonuçları

Son senelerin pek çok tedavisinde tercih edilen D vitamini, 2000’li senelerden beri incelenmektedir. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi (JAMA) paylaşmış olduğu incelemeye göre potansiyel anlamda güvenli olmayan dozlarda kullanılan D vitamini tüketen kişi sayısı yüzde 2,8 oranda bir artış olduğunu ifade etti.

Ek olarak her gün ortalama 1.000 IU veya daha fazla D vitamini tüketen insan sayısının yüzde 18 oranda artış gösterdi. Kemik hastalığı dışında diğer pek çok hastalıkların tedavisinde tercih edilen D vitamini, son günlerde kalp rahatsızlıklarından kanser olma riskine kadar pek çok çeşitli hastalıklardan korunmak maksadıyla D vitamini kullanımının artışı uzmanları tedirgin etti. Sonuç olarak doktorun belirtmiş olduğu dozda vitamin almak en mantıklı netice olacaktır.

 

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı