Sponsorlu Bağlantılar

Eşim Bana Şiddet Uyguluyor, Nasıl Boşanma Davası Açarım?

Eşim Bana Şiddet Uyguluyor, Nasıl Boşanma Davası Açarım?

Avukatlar, kişilerin evde yaşadığı huzursuzluklar, anlaşmazlıklar ve daha birçok nedenlerden dolayı mağdur olan birçok eşe hukuki olarak destek vermektedir. Açılan davaların nedenleri ise oldukça çeşitlidir; her birey farklıdır ve aile ortamında da bu yüzden farklı davranışlar sergilenmektedir.

Boşanma davalarının açılmasının istendiği durumlar arasında kişilerin şiddete uğraması da bulunmaktadır. Bu durum her bireyin karşılaşabileceği ancak hiçbir zaman karşılaşmaması umulan bir durumdur. Bu yüzden bu şiddete maruz kalan kişilerin korkmadan, utanmadan, kendini suçlu hissetmeden gerekli yerlere şikayette bulunup boşanma avukatı desteği ile boşanma davası açmalıdır.

Şiddete Uğrayan Kişilerin Şikayetlerini Bildirecekleri Kurum ve Kuruluşlar

Boşanma davası son zamanlarda şiddete uğrayan kişilerin artması ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu yüzden de şiddete maruz kalan bireylerin yapmaları gerekli olan durumlar hakkında bilgi alma istekleri de artmıştır. Boşanma avukatları da kişilere bu konu hakkında bilgilendirmeler vermektedirler. Verdikleri bilgilendirmeler arasında ise kişilerin başvuracakları kuruluşlar bulunmaktadır. Boşanma davasından önce ve davayla eşdeğer şekilde bu kurum ve kuruşlardan yardım almak kişilerin hakkıdır. Kişilerin şikayetlerini bildirecekleri kurum veya kuruluşlar aşağıdaki gibidir:

  • Kadın Sivil Toplum Kuruluşları
  • ALO 155 Polis İmdat
  • ALO 183 Sosyal Hizmet Danışma Hattı
  • Baroların Kadın Danışma Merkezleri ve Adli Yardım Kuruluşları
  • Cumhuriyet Başsavcılığı
  • Aile Mahkemeleri
  • Valilik
  • Kaymakamlık
  • Kolluk Güçleri
  • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri

Boşanma Davalarında Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Boşanma davası açmak, kişilerin hakkıdır fakat bu haklarının yerine getirilebilmesi için kişilerin Medeni Kanun’da yer alan şartları yerine getirmeleri gereklidir. Şartların başında geçerli bir evliliğin olması bulunmaktadır. Bunun dışında geçerli bir boşanma nedeninin olması gereklidir. Geçerli nedenler ise oldukça farklı ve her evliliğe göre değişkenlik göstermektedir. Bunların başlıcaları şiddetin türleri olan fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddettir.

Boşanma davası açacak olan kişilerin öncelikle şiddet gördüğüne dair deliller toplaması gereklidir. Bu deliller arasında ise aile bireyleri, yakın arkadaş çevresi veya komşuların tanık olarak ifade vermesi bulunabilmektedir. Bunun yanında eşiyle olan yazışmalar da delil olarak mahkemelerde sunulmaktadır. Ceza avukatı ve boşanma avukatları önerisi olarak şiddet gören kişilerin özellikle bir darp raporu çıkarmaları gerekmekte ve ceza davaları ile aynı zamanlı olarak boşanma davalarının yürütülmesi de tavsiye edilmektedir. Kişilerin delil toplayarak davayı açmaları sürecin daha kısa sürede çözülmesine katkı sağlamaktadır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı