Sponsorlu Bağlantılar

Erasmus (Öğrenci Değişim Programı)

Erasmus (Öğrenci Değişim Programı)

 

Erasmus birçok öğrencinin merak etmekte olduğu  kavramlardan belki de ilkidir. Erasmus (Öğrenci Değişim Programı); Avrupa Birliği içerisinde bulunmakta olan ülkeler ve ayrıca da muhtemelen aday ülkelerinde bulunmakta olan anlaşmalı üniversiteler içerisinde Erasmus hibe olarak öğrenci ve öğretim elemanı ile alakalı olarak değişim programının genel olarak isimlendirilmesidir. Erasmus sınavı yapılmakta olup bu sınav içerisinde başarılı olan öğrenciler ve öğretim görevlileri bu hakkı elde etmektedir.

Erasmus programın amacı

 

Erasmus programın maksadı Avrupa’da yüksek öğretimin özelliklerini artırmak ve Avrupa noktasını güçlendirmektir. Bu çıta, Avrupa’nın farklı ülkelerindeki iyi gelişimleri Avrupa’nın tamamının kullanımına hitap etmek olarak özetlenebilir. Erasmus başvuru yapılarak sınavlarına hak kazanılabilir. Erasmus programı; üniversiteler içerisinde ülkelerarası birlikteliği teşvik ederek, talebelerin ve hocaların Avrupa’da karşılıklı olarak anlaşmalı değişimini temin ederek ve programa dahil olan ülkelerdeki hizmetlerin ve alınan derecelerin üst düzeyde tanınmasına ve şeffaflığın artmasına katkıda bulunarak nitelendirilen amaçlara ulaşmaya çalışmaktadır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı