Gündem

Dünya Sağlık Örgütü’nden Çin’e teşekkür

Michael Ryan, 15 Ocak’ta düzenlenen basın toplantısında, uzman ekibin Çin’deki son araştırmalarıyla ilgili bilgi verdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un geçen yıl ocak ayında Çin’i ziyareti sırasında ve DSÖ’nün şubat ayında Çin’e bir çalışma grubu gönderdiğinde virüsün kaynağı konusunun ele alındığını hatırlatan Michael Ryan, mayıs ayında 73. Dünya Sağlık Asamblesi’nde virüsün kaynağına dair araştırmalar yapmak için bir uzman ekibin kurulmasını talep eden kararın onaylandığını kaydetti.

Michael Ryan, temmuz ayında DSÖ’nin ön ekibinin Çin’e ziyaret yaptığını ve bu kez uluslararası uzman ekibinin görev defterini oluşturduğunu belirtti.

DSÖ uzman ekibinin birçok ülkeden ilgili alanlardan en iyi uzmanları bir araya getirdiğini ve virüsün hayvan kökenini anlamak için bilimsel soruya yanıt vermeyi, halk sağlığını korumayı ve gelecekteki olası pandemilerle başa çıkmayı hedeflediğini dile getiren Michael Ryan, Çin’in büyük desteği sayesinde bu sefer uzman bir ekibin oluşturulabildiğine değindi.

Michael Ryan, ayrıca virüsün kaynağına dair araştırmaların çok zor olduğunu, nihai cevabın bulunabileceğinden emin olamadıklarını ve geçmişte bu tür çalışmaların genellikle çok zaman aldığını ifade etti.

Michael Ryan, ayrıca uzman ekibin Çin hükümeti, halkı ve Wuhan Belediyesi tarafından sıcak bir konukseverlikle karşılandığını sözlerine ekledi.

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı