Sağlık

Dormofol İlacı İçin Bakandan Açıklama!

Isparta Şehir Hastanesi’ nde anestezi ilacı uygulanan 8 hastadan 1’ nin öldüğü iddia edilen olay üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. 8 hastaya yapılan kolonskopi ve endoskopinin ardından Dormofol anestezi ilacı kullanılan hastanın fenalaşıp hayatını kaybetmesi iddiaları büyürken Bakan Fahrettin Koca, uygulanan anestezi ilacına ilişkin olarak açıklama da bulundu. Bakan Koca, kullanılan propofol etken maddesi içeren anestezi ilaçları için daha öncesinden de hastane sorumlularına yazılı olarak belirtildiği üzere ilaç takip sistemi üzerinde blok bulunan ilaçların bir sağlık kuruluşunda hastaya uygulanması mümkün olmadığını belirtti. Koca gündemde olan anestezi ilacı için AK Parti Grup Toplantısından hemen önce basın mensuplarına cevap verdi.

İlaç Takip Sistemi Üzerinden Bloklandı

Soruları yanıtlayan Bakan Koca, propofol etken maddesinin bulunduğu anestezi ilaçlarına dair piyasadan bazı serilerinin çekilmesi adına var olan İlaç Takip Sistemi ile üretim ayağından hastaya kadar süreç takip edilmektedir. Bu sistem üzerinden bloklanmış olan ilaçların ise hastaya uygulanması mümkün olmamaktadır. Bakan Koca, sistemi açıklayarak vatandaşların tedirgin olmamaları gerektiğini belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, öldürüldüğü iddia edilen anestezi ilacının uygulanma ihtimaline karşılık sistemden bloklanılmış olan bir ilacın kullanımı olmadığını belirtirken iddia edilen olaya ilişkin incelenin yetkililerce takip edildiği belirtildi. İncelemelerde herhangi bir sorun olmadığını da Bakan Koca net bir dil ile ifade etti.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu