Sponsorlu Bağlantılar

Donuk Omuz Nedir?

Donuk Omuz Nedir?

Omuzdaki eklem kapsülünün iltihap kapması sonucunda meydana gelen donuk omuz sendromu omuzda hareket ve güç kaybına neden olur. Eklem sıvısı salgılayan zarda difüz bozukluğu meydana gelmesi sonucunda oluşur. Her yaş grubunda rastlanabilen bir sendromdur. İlerleme göstermeden tedavi edilmesi gerekir.

Diz Artroskopisi Nedir?

Kapalı diz ameliyatı olarak da bilinen diz artroskopisi eklem içinin görüntülenmesidir. Diz bölgesinde meydana gelen sorunların tanısını koymak ve tedavisini yapmak için gerekli olan bir işlemdir. Eklem içine küçük kesiler açılarak kamera yardımı ile diz bölgesi tamamen incelenir. Net bit tanı koyabilmek için gereklidir.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Genellikle menisküs yırtılmalarında uygulanan diz artroskopisi pek çok hastalığın tanısı için uygulanabilir. Ön ve arka çarpraz bağ yırtılmaları, eklem, kemik ve kıkırdak yaralanmaları, şişme, ağrı gibi tüm sorunlarda rahatlıkla uygulanabilen bir işlemdir. Açık ameliyatlara oranla daha sık tercih edilir.

Diz Artroskopisi Faydaları

Oldukça kolay ve kısa süren diz artroskopisi işlemi açık diz ameliyatlarına oranla daha az acı ve ağrı ile geçen bir işlemdir. Hastanın işlemden sonra ciddi hareket kısıtlamaları yoktur. Tüm süreç daha konforlu seyreder. Aynı zamanda en doğru teşhisin konulabilmesi için gerekli olan işlemdir. Uzman doktor tarafından yapıldığı taktirde herhangi bir zararı yoktur.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Her yaş grubunda görülebilen omuz yırtığı, şiddetli düşme ya da ani travmalara bağlı olarak gelişebilen bir hastalıktır. Daha genç hastalarda düşmelere bağlı olarak gelişirken, yaşlı hastalarda genellikle yaşa bağlı olarak gelişen zedelenme ve aşınmaya bağlı olarak yırtılma gösterebilir. Yırtık ilerlemeden tedavi edilmediği taktirde daha büyük sorunlar meydana gelebilir.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Ortopedik bir hastalık olan omuz yırtığı sıklıkla ağrı ile başlar. Ağrının yanı sıra sızı ve yanma hissi de meydana gelir. Zaman içinde kaslarda güçsüzlük ve hareket kısıtlılığı da ortaya çıkacaktır. Kısa sürede tedavi edilmediği taktirde daha fazla şikayetler meydana gelebilir. Bu nedenle uzman bir doktor tarafından en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Gittikçe şiddetlenen ağrı ile doktora başvuran hastalar için ilk olarak fiziki muayene yapılır. Muayene ile birlikte hastanın öyküsü, yaşı ve mesleğinin değerlendirilmesi yapılır. MR görüntüleme yöntemi, röntgen ve ultrason, tomografi  yöntemleri ile beraber omuz yırtığı derecesi, konumu ve zedelenen tüm kasların değerlendirilmesi yapılır.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Hareket kısıtlılığı ve güç kaybı nedeni ile doktora başvuran hastalar için ilk olarak fiziki muayene yapılır. Hastanın öyküsü ile birlikte direkt grafi ile omuzun durumu en detaylı şekilde kontrol edilir. Ardından ultrason, MR görüntüleme, röntgen ile birlikte daha net görüntülenerek en doğru tanı konulur.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Çoğunlukla şiddetli travma ve düşmeler sonucunda meydana gelen donuk omuz sendromu yaşlı ve gençlerde görülme durumunda farklılık gösterir. Yaşlı hastalarda yaş ilerlemesine bağlı olarak aşınma ve zedelenmeden dolayı kapsül eklem etrafını sararak kalınlaşma gösterir ve hareket kısıtlılığına neden olur. Her yaş grubunda rastlanan bu sendrom gençlerde travma ve düşmeye bağlı olarak daha fazla görülebilir.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde en sık rastlanan donuk omuz sendromu ortopedik bir hastalıktır. Pek çok hastada kendiliğinden iyileşme gösteren bir durumdur. Fakat ilerleyen iltihap ve hareket kısıtlılığı ilaç takviyesi ile birlikte fizik tedaviye ihtiyaç duyulan bir durumdur. Fizik tedavinin de faydasını görmeyen hastalarda cerrahi müdahele gereklidir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı