Yerel

Definasyon Dönemi Boyunca Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Definasyon dönemi boyunca dikkat edilmesi gereken asıl nokta, kas kaybına uğramadan yağ yakımını arttırabilmektir. Bu da tahmini olarak (kesin bir rakam belirtmek yanlış olur) 8-12 tekrarlar ile yüksek ağırlıklar ile beraber vücudun temel kaslarına doğrudan etki edecek şekilde çalışmasıdır. Aynı zamanda bu yöntem ile çalışmanın birçok faydası bulunmaktadır.

Definasyon Yapılırken Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Definasyon sürecinin en temel amacı, vücuttaki yağları yakarak aynı zamanda ödemlerden de kurtularak, kasların net bir şekilde görünür bir hale gelmesinin sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı, definasyon dönemi boyunca uygulanacak diyet ve definasyon kürü son derece önem taşımaktadır.

Definasyon sürecine başlamadan önce kişi kesinlikle bir doktora danışmalıdır. Sağlık durumunda herhangi bir şeyin olup olmadığına dair kesin bir bilgi edinmelidir. Doktorun onay vermesinden sonra, kişi definasyon diyeti uygulamasına geçebilir. Daha sonrasında kişi, kişisel antrenörüne danışarak gün içerisinde nasıl beslenmesi gerektiğine dair bilgi edinmelidir. Günlük kalori ihtiyacı, yaşı, vücut tipi, mesleği, kişinin antrenman yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Sporcu diyetinde yer alan besinlerin değerleri teker teker incelenerek, kişinin günlük kalori ihtiyacından 250-500 kalori daha az tüketeceği bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Definasyon dönemi boyunca çok sıkı bir diyete uyulacağından dolayı, normal koşullarda kişinin kendisini ödüllendirmesi için arada bir tükettiği yüksek kalorili ya da yüksek şeker oranına sahip besinleri belirli bir süre zarfında hayatından uzaklaştırması gerekmektedir.

Definasyon dönemi planlanırken, tek yönlü beslenmemeye ve karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral barındıran içeceklere sahip olan çeşitli gıdaların çok yönlü bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Definasyon kürü kullanımında ise yeşil çay, maydanoz, adaçayı ve papatya çayı gibi vücuttaki ödemi rahatlıkla dışarıya atan içeceklerden tüketilmelidir. Yanı sıra vücuttaki ödemlerden kurtulmak, kişinin vücut zindeliğini arttıracak definasyon kürlerine geçiş yapılabilmektedir.

Definasyon diyet süreci planlanırken, tek yönlü beslenmemeye çok dikkat edilmelidir. Bu süre içerisinde bol su içilmelidir hem vücudun arınmasını hem de kilo kaybını yaşamını hızlandırmasıyla oldukça yararlı olabilmektedir. Su dışındaki içecekleri de definasyon kürü dahilinde kullanabilirsiniz.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu