Sponsorlu Bağlantılar

Dedektör

Dedektör

Yeraltına giderdiği sinyallerle değerli maddeleri tespit ederek geri bildirim sinyaller göndererek bu madenlerin bulunmasını sağlayan cihazdır. Teknoloji sayesinde dedektör yeraltına elektromanyetik sinyaller göndererek bu verilerden gelen sinyalleri değer olarak kullanıcısına iletir. Genelde defineciler ve yeraltı çalışmaları yapan kişiler tarafından daha çok kullanılır.

Dedektör Hangi Parçalardan Oluşur?

Dedektörlerde lityum pil ve batarya ile kullanılmaktadır. Metal dedektörler elektronik yapıya sahip olmaktadır. Dedektörler yapılacak işe göre seçilmiş olmalıdırlar. Bazı dedektör türleri suya temas etmesi halinde bozulurken bazıları da suyun içinde çalışmaktadır. Dedektör başlığı büyük olması gerekmektedir. Ne kadar dedektör başlığı büyük ise derinliği o kadar fazla olur.

İyi Dedektör Nasıl Anlaşılır?

Bir dedektör ancak yapılan işin niteliğine göre alındığında önemi ortaya çıkar. Dedektör hakkında detaylı bilgi sahibi olduğunda ancak o zaman verim alınabilir. Dedektör hakkında detaylı bilgi sahibi olması aranacak malzemenin arazi yapısını da bilinmesi gerekir. Aksi takdirde en iyi türdeki dedektörlerle aransa bile amacına ulaşılmayabilir. Kullanılacak yere ve amacına göre metal, gaz kaçağı ve define dedektörleri bulunmaktadır.

Metal Ayrımı Nasıl Yapılır?

Teknoloji gelişmesiyle artık dedektör sayesinde yer altında bulunan malzemelerin bulunması daha kolay olmuştur. Aynı zamanda sinyal alınan malzemeleri niteliğine göre de ayırmaktadır. Algıladığı malzemeleri metal olup olmadığını ayırma sayesinde istenmeyen materyalleri de ortadan kaldırılmasını sağlar. Dedektör ile arama yapmak isteyenlerin kullanımı yasak bölgeler dışında arama yapabilir. Define aramak isteyenler de gerekli izinleri alması durumunda arama yapabilir.

Define Dedektörü

Daha çok hobi olarak bilinen ve insanların ilgisini çekecek bir dedektör türü define dedektörüdür. Daha çok defineciler tarafından kullanılarak değerli ve değersiz malzemeleri tespit ederek bulunmasını sağlar. Bir bobine bağlı frekans vererek başlıkta bulunan pulse sayesinde geri bildirimi olan frekans dalgaları değere çeviren bir cihazdır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı