Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Türkiye ulaşımda yeni bir devrim yaşayacaktır. Ülkemizin her köşesinde 56 adede ulaşan havalimanlarımız da zaten hava taşımacılığı sorunumuzu neredeyse tamamen denizyolu taşımacılığında da projeleri ülkemize kazandırmaya devam ediyoruz.

İnşallah bu hafta sonu Filyos Limanını hizmete açarak bu alanda da büyük bir atılımı hayata geçirmiş olacağız.

Kara, demir, hava ve deniz yolu haklarımızı birbirleri ile entegre şekilde birbirlerine tamamlayacak şekilde planladığımız için kalkınmanın temel altyapısı olan ulaşım meselesini kökten çözmüş bulunuyoruz.

Büyük ve güçlü Türkiye yolunda attığımız tüm bu adımların ülkemize hayırlı olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Kuzey Marmara otoyolunun son kısmının açılışında da tekrar ettiğim gibi bizim ülkemiz için yapacak daha çok hizmetimiz var. Bizim inşa edecek daha çok eserimiz var. Gençlerimize bırakacağımız en önemli mirasımız olan 2053 vizyonumuz için kat etmemiz gereken daha çok mesafe var.

Sultan Alparslan’ın bin yıl önce açtığı yolda Osman Gazi’nin 722 yıl önce diktiği çınarın izinde Fatih Sultan Mehmet’in 568 yıl önce İstanbul surlarına diktiği sancağın gölgesinde Gazi Mustafa Kemal’in 98 yıl önce emanet ettiği Cumhuriyetin kollarında maziden atiye kurduğumuz köprü aşkla şevkle Türkiye’ye hedeflerine ulaştırmakta kararlıyız.

Polonya Cumhurbaşkanı ile verimli görüşmeler gerçekleştirmenin yanında Avrupa Birliği ve NATO üyesi bir ülkeye yapılan ilk insansız hava aracı satışımızla ilgili anlayışı da anlamlı anlaşmayı da imzaladık. Türkiye NATO başta olmak üzere üyesi bulunduğu uluslararası güvenlik kurumlarına olan sorumluluklarını hakkı ile yerine getirmiştir.

Ülkemizi ve milletimizi kısır çekişmelerin sahte gündemleri karanlık senaryoların kıskacına hapsetmek isteyenlere eyvallah etmedik etmeyeceğiz.

İstanbul’un Fethinin 600. yıldönümüne atfettiğimiz 2053 vizyonumuzu şekillendirmek için şimdiden hep birlikte hazırlıklara başlamalıyız. İnsan ömrü için uzun sayılabilecek 32 yıl toplum hayatlarında göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir süre hükmündedir.

Bizim 2023 hedeflerimiz ilk ifade etmemizin üzerinden 10 yıl geçtiğini göz önüne aldığımızda 2053 vizyonu için hemen kolları sıvamızın şart olduğu ortaya çıkıyor.

Aziz milletimiz yaklaşık bir buçuk yıldır dünya ile beraber ülkemizi esir alan bu mevcut salgınla mücadelemizi her cephede kararlılıkla sürdürüyoruz.

Bugün Türkiye dünyada milli gelirine oranla halkına en yetkin yaygın ve yüksek tutarlı destekleri sağlayan ülkelerin başında gelmektedir.

Dünyada her şey güllük gülistanlık da sadece Türkiye’de sıkıntı yaşanıyor gibi bir hava oluşturmaya çalışanlara verilecek en güzel cevap uluslararası kuruluşların işte bu tespitidir.

Bu hususta nüfusu bizimle mukayese edilemeyecek ülkeler üzerinden yöneltilen tenkitlerin gerçekçi de iyi niyetli de olmadığı açıktır.

İşte bugün 2021 yılı ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Ekonomimizin yılın ilk çeyreğinde %7 büyüyerek G20 ülkeleri arasında kişinin ardından ikinci sırada yer alıyor.

Büyümede en dikkat çekici kalem makine ve teçhizat yatırımlarının %30 buçuk gibi gerçekten güçlü bir şekilde artmış olmasıdır. Bu durum yatırımların devam ettiğinin dolayısıyla önümüzdeki dönemde üretimin ve istihdamın daha da artacağına işarettir.

Bir diğer önemli gelişme kırsal kalkınma yatırımlarının da yaşanmaktadır, kırsal kalkınmadır.

Diğer yandan aşı çalışmalarında da dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Üstelik bunu kendisi henüz üretmediği halde başarmış bir ülkeyiz.

Türkiye’nin salgınla mücadelesinde Avrupa başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin gerisinde değil çoğu alanda onların ilerisinde olduğunu akıl ve vicdan sahibi herkes kabul edecektir.

Son 6 ayda iş yerleri ancak bir buçuk ay açık kalan esnaflarımız olduğunu biliyoruz.

Düğünden genel kurula kadar pek çok uzun süre ertelenmesinin yol açtığı sıkıntıları gayet iyi biliyoruz. Milletimizin bu süreçte fevkalade bunaldığını tahammül sınırlarını zorlandığını görüyoruz.

Yaz mevsiminin de gelmesiyle insanlarımızı evlerde uzun süre tutmanın hem zor hem anlamsız olduğunu yurtiçi ve yurtdışı ziyaretleri yoğun ulaşacağını da dikkate alıyoruz.

Tüm bu gerçekleri hesaba katarak yapıyor kararlarımızı ülkemiz ve milletimiz için en hayırlısını gözeterek veriyoruz. Tekrar insanlarımızın sağlığını milletimizin esenliğini ülkemizin huzur ve güvenliğini korumak telafisi mümkün olmayan hasarların oluşmasına bunun için bulduğumuz her fırsatı her kapı aralığını her ışığı kullanıyoruz.

Yarından itibaren devreye girecek kademeli normalleşmenin yeni adımları ile ilgili istişare gerçekleştirdik.

Bu doğrultuda verdiğimiz ve biraz sonra açıklayacağım her kararı ülkemizi yeniden salgının pençesine düşürmeme anlayışıyla buna dayalı bir ihtiyaçla alıyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yürütülen mücadelenin önündeki en büyük tehdit virüsün farklı mutasyonlarının yol açtığı öngörülemeyen sonuçlardır. Kimi Avrupa ülkelerinde aşılama başta olmak üzere oldukça sert tedbirlerle binli rakamlara düşürülen vaka sayılarının mutasyonlu virüslerin yaygınlaşması ile yeniden yükselişe geçtiği anlaşılmaktadır.

Haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05:00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir.

Bu sınırlama hafta sonu ise cumartesi 22:00 ile pazartesi sabahı 05:00 arasında yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada katedilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerleri sabah 07:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapılabilecek saat 24’e kadar da paket servisini sürdürebilecektir.

Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edecektir. Yaklaşık bir buçuk aydır faaliyetlerini ara vermiş olan kahvehane cafe çay bahçesi olursa spor salonu lunapark gibi işletmeler belirlenen kurallar çerçevesinde pazar hariç sabah 07:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında yarından itibaren çalışabilecektir.

Pazar günü haricinde belirlenen saatlerde ve belirlenen şartlarda faaliyetlerini yürütebilmeleri ile ilgili uygulama sürecektir.

Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecektir

Üniversiteler 2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibariyle başlayacak şekilde yürütülecektir. Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren diğer kuruluşlar da haziranın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilebilecektir.

Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir. Detayları İçişleri Bakanlığımız yayınlanacak genelgede yer alan bu yeni kademeli normalleşme adımlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı