Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Göz kayması rahatsızlıkları kişiden kişiye göre değişmekle birlikte erken teşhisi ve tedavisi oldukça büyük önem taşımaktadır. Çocuklarda göz kayması tedavisi erken dönemde ve geç kalınmadan uzman hekime muayene olunarak yapılmalıdır. Geç kalınması durumunda kalıcı ve ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

Bebeklik döneminde ilk 6 ay göz kayması görülmesi normal kabul edilip ilerleme durumu olup olmadığı mutlaka takip edilmelidir ve ilerleme olması durumunda vakit kaybedilmeden tedavi önem taşır. Erken fark edilen durumlarda gözlük ve göz kapama tedavileri yeterli olmaktadır.

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi Neden Olur?

Göz kayması rahatsızlıkları çocuklarda sıklıkla görülen bir göz hastalığıdır. Göz kayması ya da şaşılık kendi kendine düzelen ve kendiliğinden geçebilecek bir rahatsızlık değildir. Bazı çocuklarda göz kayması tedavisi için gözlükler yeterli olurken bazı çocuklarda takip edilmemesi ve ilerlemesi durumunda göz kapama ya da cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Önemli olan çocukta meydana gelen göz kayması rahatsızlığının erken teşhis edilerek gözlükle tedavinin doğru şekilde sağlanmasıdır. Çocuklarda erken teşhis açısından 6. Aydan itibaren 6 yaşına kadar uzman hekimlerin önerdiği aralıklarla göz kontrolleri yapılması önerilmektedir.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kayması yani şaşılık gözlerin aynı yöne bakmaması ve yanı hizada olmaması durumudur. Gözlük ya da göz kapama tedavi çeşitleri yetersiz gelmesi ve rahatsızlığın ilerlemesi durumunda göz kayması ameliyatı hastalara önerilmektedir. Operasyondan önce ve sonra gözlük kullanımına devam edilebilir ve operasyonda kasların düzelmesi amaçlanmaktadır. Bu rahatsızlığa ilave olarak göz tembelliği de mevcut ise operasyon öncesinde ve sonrasında mutlaka göz kapama tedavisi de uzman hekimler tarafından önerilen bir uygulamadır.

Operasyon lokal ya da genel anestezi altında ortalama bir saat kadar bir sürede tamamlanmaktadır. Gözlerde operasyon sonrasında bir kızarma meydana gelebilir ve bu geçici bir durum olup 3-4 hafta içerisinde kendiliğinden yok olmaktadır. İyileşme süresine pek ihtiyaç olmayıp hasta 6-7 gün içinde gündelik hayatına geri dönebilir. Operasyon gerçekleştiren uzman hekim tarafından verilen damlalar mutlaka düzenli olarak belirtilen sürede kullanılmalıdır.

Göz Kayma Ameliyat Fiyatları

Yetişkin ve çocuklarda kişilerin göz kayması miktarına, ilerleme durumuna, yaşına, sağlık durumuna göre tedavi planları yapılır. Bu etkenler göz önüne alındığında göz kayması ameliyatı fiyatları değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle hem maliyetlerin daha düşük olması hem de sağlık açısından risklerin çoğalmaması için mutlaka erken teşhis edilmesi önem taşımakta ve uzman hekimlere muayene olunması gerekmektedir. Fiyatların ve tedavi şeklinin belirlenmesi için mutlaka ön görüşme yapılması ve tedavi süreci hakkında bilgi alırken maliyet hesaplanması en sağlıklı yoldur.

Göz kayması Tedavisi Yöntemleri

Göz kayması yani şaşılık için tedavi yöntemleri kişilerin durumlarına ve şaşılığın tipine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İlk etapta uygulanacak olan tedavi genellikle gözlük kullanımıdır. Gözlük ile göz kayması tedavisi olumlu sonuçlar verecektir. Gözün tembelleşmesi ve şaşılık tedavilerinde diğer bir tedavi şekli göz kapamadır. Sağlıklı olan göz kapatılarak rahatsızlık belirtisi gösteren gözün iyileşmesi amaçlanır.

Kaymanın ilerlemesi durumunda operasyon ihtiyacı doğarak göz kayması ameliyatı uzman hekimler tarafından önerilebilir. Ameliyatın yetersiz olması durumunda bazı hastalara botoks uygulaması yapılması fayda sağlayan tedavi yöntemlerindendir.

Tedavinin hangi yöntemle yapılması gerektiği hekimlere ve hastaya bağlı bir durumdur. Operasyon sonrasında gözlük kullanımına devam edilmesi söz konusu olabilir. Operasyon her ameliyatta söz konusu olabilecek riskleri taşır. Önemli olan uzman ve deneyimli kişiler tarafından uygulanmasıdır. Ayrıca operasyon sonrasında gözün görme yetisi ne kadar iyiyse tekrar kayma riski o kadar azalacaktır.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı