Gündem

Çinli şirketler, 8 ayda Kuşak-Yol ülkelerine 11.8 milyar dolarlık yatırım yaptı

Çin hükümeti, Çinli işletmelerin uluslararası kurallara göre dış yatırımlarını ve yabancı firmalarla işbirliğini teşvik etmeye devam edeceğini açıkladı. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Beijing’de düzenlenen basın toplantısında Çin hükümetinin, Çinli işletmelerin uluslararası kurallara göre dış yatırımlarını ve yabancı firmalarla işbirliğini teşvik etmeye devam edeceğini; kazan-kazan, ortak kalkınma ve dünya ekonomisinin yeniden canlandırılması için ilgili ülkeler ve şirketlerle birlikte çaba harcanacağını dile getirdi. 
 
Gao Feng, ocak-ağustos döneminde Çin’in yabancı ülkelerde gerçekleştirdiği finans dışı doğrudan yatırımların 480,45 milyar yuana ulaştığını, bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6’lık gerilemeye işaret ettiğini, ancak Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkelere yatırımlarda ciddi artış olduğunu dile getirdi. 
 
Sözcünün verdiği bilgilere göre, ilk 8 ayda Çinli işletmelerin Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkelerde yaptığı finans dışı doğrudan yatırımlar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 31,5 oranında artarak 11 milyar 800 milyon doları buldu. Gao Feng, “Covid-19 salgını dünya genelinde hızla yayılıyor, bu nedenle küresel ekonomi zayıf durumda ve belirsizlik unsurları da sürekli artmakta. Ancak uzun vadede işbirliğini güçlendirmek dünya ülkeleri arasında geniş kabul görüyor” dedi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı