Gündem

Çin’in Ar-Ge harcamaları 321 milyar dolarla rekor kırdı

Çin’in Ar&Ge alanında 2019 yılında yaptığı harcamaları ülkenin gayrı safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 2,23 kadarını tutarak bir yeni rekor kırdı. Devlet İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre bu tutar, bir önceki yıla kıyasla yüzde 0,09’luk bir artış ifade ediyor.  

Ar-Ge alanında Çin’in harcamaları geçen yıl 2.214 milyar yuana (yaklaşık 321,3 milyar dolar) ulaştı. Bu rakam, İstatistik Ofisi’nin, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile birlikte açıkladığı rapora göre, 2018’de yapılandan yüzde 12,5 yani 246,57 milyar yuan fazlaya denk düşüyor.  
 
Bu artış, oransal olarak, üst üste dördüncü yıl iki haneli bir rakamla ifade ediliyor. Devlet İstatistik Ofisi’nin yöneticilerinden Deng Yongxu, geçen yılki Ar-Ge harcaması büyüme oranının bir önceki yıla kıyasla 0,7 puan fazla olduğunu açıkladı. Temel araştırmalara yönelik yatırımlar, geçen yıl, 133,56 milyar yuana vararak toplam harcamaların yüzde 6’sı kadar oldu. İşletmelerin Ar-Ge harcamaları ise bir önceki yıla göre yüzde 11,1 artarak 1.690 milyar yuana ulaştı. Bu, toplam Ar-Ge harcamalarının yüzde 76,4’’ünü ifade ediyor.  
 
Öte yandan, yüksek öğretim kurumlarının Ar-Ge harcamaları, bir önceki yıla kıyasla yüzde 23,2 büyüyerek 179,66 milyar yuana vardı. Bu da ülkenin toplam Ar-Ge harcamalarının yüzde 8,1 kadarına denk düşüyor. Girişimlerin ve işletmelerin Ar-Ge harcamalarındaki düzenli artışlar, Deng’e göre, yüksek kaliteli kalkınma için sağlam bir temel oluşturuyor.
 
Yüksek teknoloji üretimi sektörlerindeki Ar-Ge yatırımı, 2019’da 380,4 milyar yuanlık bir tutara ulaştı. Sektörün toplam cirosunun yüzde 2,41’ine denk gelen bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 0,14 kadar büyümeyi ifade ediyor. 
 
Harcamaların kentlere göre dağılımına bakıldığında ise Guangdong, Jiangsu, Beijing, Zhejiang, Shanghai ve Shandong öne çıkıyor. Bu kentler Ar-Ge alanına 100 milyar yuandan fazla tutarlarda yatırım yaptı. Ar-Ge harcamaları, ülkenin batı bölgelerinde ve merkezinde, bir önceki yıla kıyasla, sırasıyla yüzde 14,8 ve 17,7 oranlarında artışlar kaydetti. Bu oranlar, yüzde 10,8 kadar artış gösteren batı bölgesinden daha yüksek. 
 
Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı