Gündem

Çin’de -40 derecede çalışan yüksek hızlı tren seferlerine başladı

Çin, eksi 40 derece gibi aşırı soğuk havalarda çalışabilen EMU (Electric Multiple Uni) tipi bir yüksek hızlı tren (YHT) hizmeti başlattı. “Yeniden doğuş” anlamına gelen “Fuxing” adı verilen EMU tipi tren, saatte 350 kilometrelik bir hız yapmak üzere tasarlandı. China Railway Beijing Group yöneticilerinden Zhou Song, yeni trenin, Beijing ile ülkenin en kuzeydeki eyaleti Heilongjiang’ın başkenti Harbin hattında sefer yapacak.
 
Trenin tasarlayıcıları, vagonların dışını gözenekli bir malzeme tabakasıyla kaplamış. Bu malzeme, gözeneklerinin içinde yoğunlaşmış su stokluyor ve yolcuların içinde bulunduğu vagonun sıcaklığı artınca da su buharlaşıyor. Söz konusu treni geliştirenler ayrıca aşırı soğukta da çalışabilmek için tek düğmeyle kumanda edilen yeni bir sistem kullanmış.  
 
Öte yandan geçtiğimiz yılın sonu itibarıyla çıkarılan bilançoya göre, 1.035 EMU Fuxing treni, ülkede toplam olarak 836 milyon kilometre yol katederek 827 milyon yolcu taşıdı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı