Gündem

Çin yeni Beidou konumlandırma çipini 2020 sonuna kadar piyasaya sürecek

Çin’in resmi televizyon kanalı CCTV, Çin’in 2020 yılı sonuna kadar Beidou uydu ve navigasyon sistemi (BDS) için yeni nesil bir konumlandırma çipi lanse edeceğini duyurdu.

Çin’de geliştirilen 22 nanometrelik konumlandırma çipi için, 2021 yılının ilk yarısı içinde seri üretime başlanacak olması öngörülüyor. Söz konusu çip, otonom/sürücüsüz araçlar, insansız hava araçları (İHA) gibi yeryüzündeki pek çok alanda yüksek hassasiyetli konumlandırma amacıyla kullanılacak. 

Navigasyon ekipmanının “beyni” olarak tanımlanan konumlandırma çipi, Beidou sisteminin dışında dünyanın diğer navigasyon sistemlerinden de sinyaller alabilecek; bu sayede verilerini zenginleştirerek daha hassas konumlandırma ve navigasyon hizmetleri sağlayabilecek.

Yeni çip, daha önceki BDS konumlandırma çiplerine oranla, daha küçük boyutlu olacak, daha az enerji harcayacak ve daha güçlü bir işlem kapasitesine sahip olacak.

Öte yandan çip, özellikle arazi ölçme ve haritacılık, İHA ve otonom araçlar gibi alanlarda yüksek hassasiyetli BDS konumlandırma uygulamalarının gereksindiği teknik temelleri sağlamış olacak.
 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı