Gündem

Çin, RMB’nin sınır ötesi kullanımını artırmak için özel bir platform kurdu

Platform, yerli ve yabancı finans kuruluşlarına RMB’nin sınır ötesi kullanımıyla ilgili hizmetleri sağlayacak.
 
Platform, Shanghai’ın küresel finans merkezi haline getirilmesi yönündeki çalışmaları hızlandırmak ve Yangtze Nehri bölgesini entegre kalkındırma stratejisine finansal destek sağlamak amacıyla kuruldu.
 
Çin’in merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası’nın liderliği altında Shanghai Ticari Evrak Değişim Şirketi ve ilgili kuruluşlar tarafından dijital ortamda kurulan platforma 24’ü yerli olmak üzere 64 finans kuruluşu katılıyor. Platform 4 büyük kıtada yer alan 15 ülkeyi kapsıyor.
 
Shanghai’ın küresel finans merkezi olarak geliştirilmesine imkân tanıyacak olan platform, finans kuruluşlarının sermaye yönetimine destek sağlayıp, uluslararası piyasaya kaliteli RMB varlıkları tedarik edecek. Platform sayesinde RMB’nin uluslararasılaşma sürecinin hızlandırılması ve Covid-19 salgını döneminde küresel ticaret faaliyetlerine destek sağlanması hedefleniyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı