Gündem

Çin, 2020 yılında yüzde 81 artışla yabancı yatırım rekoru kırdı

Ulusal Kambiyo İdaresi, yayınladığı son raporda Çin’in, geçtiğimiz yıl içinde toplam 520,6 milyar dolar (468,54 milyar avro) tutarında yabancı yatırım çekerek, bu alanda bir yılda yüzde 81 oranında bir artış sağladığını açıkladı. Söz konusu rapora göre, ekonominin düzenli bir tempoda canlanması ve ülkede geçerli iş ortamının olumlu yönde gelişmesi sayesinde kara Çin’ine yönelen doğrudan yabancı yatırımlar 2020 yılında yüzde 14 oranında arttı.

Ulusal Kambiyo İdaresi’nin verilerine göre, Çin’in borsa piyasası 2020 yılında 254,7 milyar dolar (229,23 milyar avro) tutarında net yabancı finansman girişi aldı ki, bu da bir yıl öncesine kıyasla yüzde 73 oranında bir ilerlemeyi gösteriyor. Çin tahvili kaynaklı net girişler bir yıl içinde yüzde 86’lık bir sıçrama kaydederek 190,5 milyar dolara (171,45 milyar avroya) tırmandı; hisse senedi kaynaklı net girişler ise yüzde 43’lük bir artışla 64,1 milyar dolar (57,69 milyar avro) oldu.

Raporda, yabancıların edindiği Çin menkul değerlerinin miktarında saptanan bu artışın, bu ülkenin ekonomik kalkınmasına ilişkin vadedici perspektiflerden, “dikkatli” olduğu saptanan para politikasından ve finans piyasalarına geniş kapsamlı açılımından kaynaklandığını belirtiliyor. Öte yandan 2021 yılı Ocak ayında finans dışı sektörlerde reel olarak kullanılan yabancı yatırım tutarı 999,98 milyar yuan (130 milyar avro) tuttu. Bu, geçen yılın ocak ayına kıyasla yüzde 6,2 oranında bir artış ifade ediyor. Çin Yabancı Yatırımlı Girişimler Birliği’nin verilerine göre, bu ülkede her gün ortalama 100 kadar yabancı sermayeli yeni şirket kuruluyor.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı