Sponsorlu Bağlantılar

Ceza Avukatı Nelere Bakar?

Ceza Avukatı Nelere Bakar?

Ceza avukatları nelere bakar sorusunun cevabı için ağır ceza mahkemelerinin hangi davalara baktığını bilmek gerekir. Türk Ceza Kanunu’nda suç teşkil eden fiiller ve bu suçlar için verilecek cezaların alt ve üst sınırları belirlidir. Bu sınırlamalar ile davalar Asliye Ceza Mahkemeleri ve Ağır Ceza Mahkemelerinde görülür.

Adli yargı ilk derece mahkemeleri ile Bölge Adliyelerinin Kuruluş, görev ve yetkileri hakkında kanunun 12. maddesi uyarınca ” ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis, on yıldan fazla ceza gerektiren suçlarla ilgili davalara bakmakla yükümlü olan ağır ceza mahkemelerinin görevli olduğu tanımlanmıştır.

Ceza avukatları;

* kasten adam öldürmek

* zimmet

* resmi belgede sahtecilik yapmak

* hileli iflas

* nitelikli dolandırıcılık yapmak

* rüşvet

* işkence

* cinsel saldırı

* çocukların cinsel istismarı

* insan ticareti gibi davalara bakmaktadır.

Ankara’da Ceza Avukatlığı

Ankara’da yer alan, 4 yıllık hukuk fakültesi mezunu olduktan sonra yasal olarak stajını tamamlamış olan avukatlar Ankara ceza avukatı olarak bilinir. Ceza davalarının konusunu suç teşkil eden fiiller, bu şahıslara verilecek cezaları konu edinir. Bu davaları yürüten avukatlara ise ceza avukatı denilir.

Ankara ağır ceza avukatı olarak görevini yürüten Samet Celt alanında oldukça başarı ile adından bahsettirmektedir. 2017 yılında Ankara Gazi Üniversitesinde hukuk bölümü lisansını tamamlamış,2018 yılında ise kendi ofisini kurmuştur. Özellikle uyuşturucu davalarında başarı ile yer almaktadır. Birçok derneklere üyelikleri bulunan Samet Celt, dergilerde yayımlanan yazı ve makaleleri ile de bilinir. Aynı zamanda yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Kamu Hukuku bölümünde tamamlamıştır.

Yüksek lisansında uluslararası ceza mahkemesi alanında çalışmalarını yapmıştır. Tazminat hukuku gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir. CMK ve avukat hakları merkezi üyelikleri de bulunmaktadır.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu